Kryptovaluta bryter stadig nye grenser. Nå jobber kryptoaksjonister for en lovendring i Sveits.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Bitcoin har steget til nye høyder, og nesten doblet seg mot dollaren bare siden oktober.
Siden presidentvalget i USA har kryptovaluta surfet på Trump-bølgen, og lørdag ettermiddag er kryptovalutaen tilbake over 100.000 dollar.
Mandag flytter Donald Trump nok en gang inn i Det hvite hus, og tilhengere av kryptovaluta håper på både mindre regulering og at den kommende presidenten skal opprette en amerikansk kryptoreserve.
Nettopp det siste har inspirert en gruppe i Sveits. Gruppen samler nå inn underskrifter for å tvinge frem en folkeavstemning om hvorvidt Den sveitsiske sentralbanken skal investere i en Bitcoin-reserve, skriver Bloomberg.
Sveits har direkte demokrati, og om gruppen samler inn 100.000 underskrifter vil de kunne tvinge frem en velgerkonsultasjon, skriver Bloomberg. En eventuell avstemming vil uansett ligge flere år frem i tid.
– Folk her viser mer interesse og åpenhet for Bitcoin som en verdilagring enn i nabolandene, sier Rino Borini, en gründer som siden 2018 har drevet et forum og opplæringssenter for kryptovaluta i Zürich, til Bloomberg.
– Det er som med kontanter. Sveitserne liker det for sikkerheten og anonymiteten, sier han.
Det knyttes stor spenning til hva slags effekt Trump vil ha på både kryptomarkedet og verdensøkonomien.
Den påtroppende presidenten har tidligere snakket varmt om kryptovaluta og meme-coins, og har lovet å gjøre USA til «verdens kryptohovedstad».
Lørdag skriver Trump på sin egen X-konto at han har lansert sin egen kryptomynt:
«Trump-meme er her! Det er på tide å feire alt vi står for: Å vinne! Bli med i mitt helt spesielle Trump-fellesskap», skriver den påtroppende presidenten.
På den ene siden kan Trumps politikk, spesielt rundt tollmurer og innvandring, bidra til å sende inflasjonen opp – og dermed utsette rentekutt.
På den andre siden har Trump signalisert at han vil innføre mye krypto-vennlig politikk, som nevnte nasjonale kryptoreserve.
– Vi kommer til å gjøre noe stort med kryptovaluta fordi vi ikke vil at Kina eller noen andre skal være ledende, sa Trump til CNBC kort tid etter valgseieren.