I NRKs nyhetssending mandag 6. oktober kalte økonomikommentator Cecilie Langum Becker Euronext Oslo Børs for et «cowboy marked» og en «innsidebørs».
Dette er beskrivelser som hører fortiden til, og som ikke stemmer med hvordan børsen fungerer i dag. I tillegg blir karakteristikken gitt i en sammenheng som ikke har noe med innsidehandel å gjøre.
Bakgrunnen for uttalelsen kom i NRKs omtale av en rettssak mellom to kjente investorer, Kjell Inge Røkke og Christen Sveaas.
Saken handler om hvorvidt alle aksjonærene, altså de som eier aksjer i selskapet, har blitt behandlet likt i en prosess hvor selskapet skulle restruktureres.
Det er viktig å vite at slike saker ikke er noe Euronext Oslo Børs bestemmer over. Dette er underlagt selskapslovgivningen, og det er selskapene selv som har ansvar for å følge reglene. Hvis noen mener reglene er brutt, kan de ta saken til retten, slik Kistefos har gjort.
Denne saken har ingenting med innsidehandel å gjøre. Innsidehandel handler om kjøp eller salg av verdipapirer, som aksjer, basert på fortrolig informasjon som ikke er offentlig kjent, men som kan påvirke verdien til verdipapiret.
Børsen samarbeider tett med myndighetene, skriver børsdirektør Øivind Amundsen.
Foto: Annika Byrde / NTBDet er ikke lov, og er noe både Euronext Oslo Børs følger tett med på sammen med Finanstilsynet som har ansvaret for å passe på at forbudet overholdes.
For 20-25 år siden var det utfordringer med innsidehandel og urettferdighet på børsen, både i Norge og andre land. Men mye har endret seg siden den gang. I dag har Euronext Oslo Børs et av Europas beste systemer for å passe på at alt går riktig for seg.
Børsen samarbeider tett med myndighetene, og det har kommet strengere lover og regler som gjør det vanskeligere å bryte loven. Selskaper som er notert på børsen må følge strenge krav, og det er blitt mye mer åpenhet og kontroll enn før. Det norske aksjemarkedet er i dag kjent for å være trygt og rettferdig.
Det er nyttig at saken mellom Kistefos og Aker blir behandlet i retten, slik at vi får klare svar på hva som er rett og galt når det gjelder likebehandling av aksjonærer.
Samtidig synes vi det er trist hvis Langum Beckers karakteristikk av Euronext Oslo Børs skremmer bort privatpersoner fra å investere i børsnoterte selskaper.
Rekordmange nordmenn har kommet til aksjemarkedet de siste årene, og vi håper flere vil ta del av verdiskapingen som skjer på børsen.
Det bidrar til å skape arbeidsplasser, skape vekst i norske selskaper, og privatpersoner får muligheten til å være med på veksten og få god avkastning på sparepengene sine. Derfor er det viktig at gamle myter ikke får stå uimotsagt.
La oss holde oss til fakta, og ikke la gamle myter stå i veien for tilliten til det norske aksjemarkedet. Hvis Langum Becker vil lære mer, er hun alltid velkommen på et besøk til oss i Euronext Oslo Børs.
Publisert 08.10.2025, kl. 19.07