De kaller det en av Natos mest krevende maritime øvelser når ti nasjoner nå trener for undersjøisk krigføring i det høye nord.
Norge er vertsnasjon for antiubåtøvelse Dynamic Mongoose 2026, som ledes av Natos allierte maritime kommando.
– Øvelser som dette er avgjørende for å opprettholde Natos maritime fortrinn. Dette er også et veldig utfordrende havområde.
Det sier kommandør for ubåter i Nato, kontreadmiral Bret Grabbe i den amerikanske marinen.
– Dynamic Mongoose demonstrerer Natos evne til å operere sammen i en av verdens mest strategisk viktige maritime regioner, og forsterker vår forpliktelse til sikkerheten i Nordområdene og Nord-Atlanteren.
Danmark, Frankrike, Tyskland, Nederland, Norge og Portugal stiller med skip og Canada, Frankrike, Tyskland, Portugal, Storbritannia og USA bidrar i lufta.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRK– Russland er aktive
Nato skriver at målet med øvelsen er å sikre at Nato-styrker forbli i forkant når det gjelder krigføring mot ubåter. De vil forberede seg på å oppdage, avskrekke og reagere på trusler under overflaten og mener dette er en region av økende strategisk betydning.
Kommandør for ubåter i Nato Bret Grabbe sier at de ved å bringe allierte styrker sammen for å trene i realistiske og krevende antiubåtkrigføringsscenarier, sikrer at styrkene forblir klare, tilpasningsdyktige og i stand til å reagere på enhver utfordring under overflaten.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRKNylig opererte Norge sammen med Storbritannia i et oppdrag for å avskrekke russiske ubåter mistenkt for «ondsinnet aktivitet» i Nord-Atlanteren.
Grabbe vil ikke kommentere den konkrete operasjonen, men bekrefter at Russland er aktive.
– I mine 32 år lange karriere i den amerikanske marinen har Russland fortsatt sine investeringer i ubåter. Deres ubåter er veldig aktive og bruker mye tid på å operere i det høye nord. Så dette er også en viktig faktor for oss for å være her, sier Grabbe.
Nato opplyser at øvelsen Dynamic Mongoose forsterker Alliansens tilstedeværelse og beredskap i Nordområdene, en region av økende strategisk betydning.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRKHan sier denne øvelsen vil vise Nato sine evner til å jobbe sammen.
– Vi har 14 Nato-land med ubåter og 32 nasjoner i Nato og for oss er det å være i stand til å jobbe sammen for å jakte ubåter viktig for å bli sterkere sammen.
Ubåter fra Tyskland, Nederland og Portugal deltar sammen med Natos ubåtkommando.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRKNye taktikker
– Øvelse gjør mester, sier kommandør Maryla Ingham.
Ved å trene med fly, skip, helikopter og ubåter sammen sier hun at de får muligheten til å trene på en rekke teknikker.
– Det er ganske komplisert. For det første må du tenke på den plassen du har til å operere på i sjøen og i lufta for å opprettholde sikkerheten til hverandre.
Videre sier hun kommunikasjon er veldig viktig.
– Det litt som synkronsvømming, du må bevege deg til rett tid for at det skal bli rett.
Dynamic Mongoose 2026 er en av tre øvelser Nato har jevnlig, de to andre er i Baltikum og Middelhavet.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRKHun forteller at det er viktig å øve i fredstid for å være beredt.
– Vi bruker også muligheten til å utvide våre erfaringer, til å forstå miljøet bedre og også til å eksperimenterer med nye taktikker for å holde oss i tet i fremtiden.
Kommandør Maryla Ingham er fornøyd med at de også fikk anledningen til å feire Norges nasjonaldag mens de er her.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRKHun sier de er glade for å trene i Norge og rundt Trondheim.
– Norge har alltid vært en viktig partner for alliansen og vi vet kapasiteten det norske forsvaret tar med seg.
– Dette er et område vi kan bli kalt ut for å operere i fremtiden, så det er en god plass å øve.
Det tyske flaggskipet FGS Sachsen.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRKØver med flere ubåter samtidig
– Dette er en flott mulighet for oss til å øve på taktikker for ubåtjakt på tre ubåter samtidig.
Det sier fregattkaptein Wolfgang Eckmüller som er sjefkommandør på den tyske fregatten FGS Sachsen.
Han sier at de er vant med å øve sammen med andre aktører i sjø og luft.
Fregattkaptein Wolfgang Eckmüller sier øvelsen ikke er vanskelig for dem for dette er de vant til.
Foto: Bjarte M. Johannesen / NRKPublisert 19.05.2026, kl. 20.23



















English (US)