Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_e7ead453a32597fd4210196022dbbcd3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Hollywood-eksperter tror «Affeksjonsverdi» vinner Oscar - NorwayToday

Hollywood-eksperter tror «Affeksjonsverdi» vinner Oscar

3 weeks ago 11


  • Norske «Affeksjonsverdi» spås å vinne minst én Oscar, ifølge eksperter i Los Angeles.
  • Renate Reinsve trekkes frem som en skuespiller som har satt standarden.
  • Filmen ligger godt an i kategoriene «beste internasjonale film» og «beste originalmanus».

– Min spådom er at «Affeksjonsverdi» sannsynligvis vinner. Den virker å ha mer støtte, sier The Hollywood Reporters profilerte programleder og Oscar-journalist Scott Feinberg.

– Til syvende og sist tror jeg «Affeksjonsverdi» kommer til å gå av med seieren, mener Varietys Chief Awards Editor Clayton Davies.

Hvilken kategori det er snakk om kommer vi tilbake til.

 Benjamin Brekken / VGClayton Davies, Chief Awards Editor i Variety. Foto: Benjamin Brekken / VG

VG møter Feinberg på takterrassen i boligkomplekset hans i West Hollywood, mens Clayton tar oss imot på takterrassen til Varietys lokaler langs West Olympic Boulevard.

– For meg personlig er kanskje «Affeksjonsverdi» min favorittfilm fra 2025. Jeg elsket den, understreker Feinberg.

 Benjamin Brekken / VGScott Feinberg, programleder og journalist i The Hollywood Reporter. Foto: Benjamin Brekken / VG

I 25 behagelige grader under L.A.-solen reflekterer tokløveret over «Affeksjonsverdis» vinnersjanser med de ni Oscar-nominasjonene filmen har fått. Begge har årevis med Oscar-erfaring og snakker med et bredt utvalg av stemmegivere fra Oscar-akademiet.

«Affeksjonsverdis» Oscar-nominasjoner:

  • Beste film
  • Beste internasjonale film
  • Beste originalmanus – Joachim Trier og Eskil Vogt
  • Beste regi – Joachim Trier
  • Beste kvinnelige hovedrolle – Renate Reinsve
  • Beste kvinnelig birolle – Inga Ibsdotter Lilleaas og Elle Fanning
  • Beste mannlig birolle – Stellan Skarsgård
  • Beste klipp – Olivier Bugge Coutté

«Beste kvinnelige hovedrolle»

Vi starter med stjernen som er på alles lepper, Renate Reinsve. Kan 38-åringen fra Solbergelva i Drammen hamle opp med storfavoritten Jessie Buckley?

– Da jeg så filmen for første gang gikk jeg ut av kinosalen og sa til alle rundt meg: Renate Reinsve har satt standarden for «beste kvinnelige hovedrolle», sier Davies.

 Nordisk Film DistribusjonNÅR IKKE OPP: Renate Reinsve var formidabel i rollen som Nora Borg, synes ekspertene – men Jessie Buckley blir for sterk i år, ifølge dem. Foto: Nordisk Film Distribusjon

Siden den gang har den irske Buckley rasket med seg det som er av priser for sin innsats i «Hamnet», deriblant Golden Globe, Critics’ Choice Award, BAFTA og Actor Award.

– Det at Reinsve ikke ble nominert engang til Actors Award (tidligere SAG) ødela virkelig sjansene hennes til å vinne. Ingen har vunnet Oscar i moderne tid uten å ha vært nominert der, forklarer Davies.

Les også: Renate Reinsve (37): – Da knakk jeg sammen

 Agata Grzybowska / United International PicturesFAVORITT: Jessie Buckley, i rødt, har ifølge ekspertene full kontroll på kategorien «beste kvinnelige hovedrolle» Foto: Agata Grzybowska / United International Pictures

Også Feinberg holder en stor knapp på Buckley, men er overbevist om at 2026 ikke blir siste gang vi ser Reinsve blant de nominerte. Tvert imot.

– Jeg forventer at hun blir en skuespiller som Meryl Streep, en som blir nominert resten av livet sitt. Det er virkelig noe spesielt med henne. De fleste andre år tror jeg Renate ville hatt en veldig god sjanse, men det ser ut til at Buckley er et sikkert kort i år, sier han.

Davies går så langt som å melde at en statuett er uunngåelig for den norske skuespilleren.

– Hun er en av de skuespillerne der vi føler at «Renate kommer til å få en Oscar». Hun kommer til å vinne en dag. Vi bare venter på stunden som blir hennes øyeblikk. Å komme seg inn i «klubben» for første gang er halve jobben.

 James Manning / Pa Photos / NTBVIL VINNE: Ifølge ekspertene VG har snakket med er det bare et spørsmål om før Renate Reinsve vinner en Oscar, men det blir ikke i 2026. Foto: James Manning / Pa Photos / NTB

– Og så er hun veldig høy! Dere nordmenn er skyhøye. Joakim Trier også! humrer Davies.

Varietys filmekspert har hatt muligheten til å oppleve de norske tårnene i egen person.

Både han og Feinberg har nemlig hver sin podkast, The Hollywood Reporter’s «Awards Chatter» og Variety’s «Awards Circuit», hvor Feinberg har hatt besøk av Joachim Trier, mens Clayton har hatt samtaler med Renate Reinsve og Inga Ibsdotter Lilleaas.

«Beste kvinnelige birolle»

Sistnevnte er, sammen med Elle Fanning, nominert i «beste kvinnelige birolle».

– Det er en kategori som er veldig åpen. Det at du har to nominerte fra «Affeksjonsverdi» kan komplisere ting, men jeg tror Inga har en fair sjanse der, sier Feinberg.

– Jeg mente tidlig i Oscar-racet at Inga var en dark horse. Jeg trodde hun skulle vinne Golden Globe og BAFTA, men så fikk hun ingen av dem. Samtidig kansellerer Elle og Inga hverandre ut litt, dessverre, mener Davies.

Les også: Elle Fanning om «Affeksjonsverdi»: – Det beste filmsettet jeg noen gang har vært på

 Kasper Tuxen Andersen / Nordisk Film DistribusjonI SAMME KLASSE: Inga Ibsdotter Lilleaas og Elle Fanning er gode venner, men kjemper mot hverandre under årets Oscar. Foto: Kasper Tuxen Andersen / Nordisk Film Distribusjon

Begge mener Hollywood-veteranen Amy Madigan (75) ligger an til å vinne «beste kvinnelige birolle» for innsatsen i skrekkdramaet «Weapons».

– Hun har litt hjemmebanefordel her i Los Angeles. Alle kjenner Amy Madigan, og de elsker Amy Madigan. Så det gjør det tøft for de andre nominerte, sier Davies.

– Sannsynligvis blir det Amy Madigan. Hun har vært i bransjen lenger enn de andre nominerte har vært i live, og hun har blitt nominert før. Men det er ikke helt utenkelig for Inga, mener Feinberg.

 Amy Madigan som den gufne Gladys i «Weapons».FAVORITT: Amy Madigan som den gufne Gladys i «Weapons».

Davies synes det blir interessant å se hva Hollywood bestemmer seg for å gjøre med Ibsdotter Lilleaas fremover. Da hun gjestet «Awards Chatter» kom han med et innspill selv.

– Jeg måtte fortelle henne at det går rykter om at DC Studios planlegger en ny «Wonder Women»-film. Og jeg sa til henne at jeg tror hun ville vært en fantastisk Wonder Woman. Jeg tror hun ville vært strålende i den rollen. «Det har jeg aldri tenkt på», svarte hun.

Les også: Inga Ibsdotter Lilleaas: – Jeg ville ut av det

 Sarah Meyssonnier / Reuters / NTBHAR ENTRET MANESJEN: Inga Ibsdotter Lilleaas er som skutt ut av en rakett siden «Affeksjonsverdi» ble vist i Cannes. Foto: Sarah Meyssonnier / Reuters / NTB

«Beste mannlige birolle»

Birollepraten fører oss over til Stellan Skarsgårds sjanser i «beste mannlige birolle».

Den 74 år gamle svensken ble tidlig utnevnt til storfavoritt da han vant en Golden Globe i samme kategori, men i den siste tiden har oddsen pekt i retning av Sean Penn for rollen i «One Battle After Another».

– Denne kategorien er et kappløp for historiebøkene, stadfester Davies.

50/50-SJANSE: Stellan Skarsgård var lenge en favoritt, før Sean Penn overtok som oddsfavoritt. Men ekspertene vil ikke avskrive svensken og mener han fortsatt har gode muligheter.   Foto: Nordisk Film Distribusjon50/50-SJANSE: Stellan Skarsgård var lenge en favoritt, før Sean Penn overtok som oddsfavoritt. Men ekspertene vil ikke avskrive svensken og mener han fortsatt har gode muligheter. Foto: Nordisk Film Distribusjon

– Folk sier det er et myntkast, men det må være hvis mynten har tre sider. Da jeg snakket med anonyme velgere i starten, dominerte Skarsgård og Delroy Lindo fra «Sinners» de samtalene. Da var det ingen som snakket om Sean Penn.

Men så vant Penn BAFTA, samtidig som Skarsgård ble oversett til Actors Award.

– Så nå vet jeg ikke hvem som kommer til å vinne, selv om jeg tror Stellan har en veldig god sjanse, sier Davies.

Les også: Stellan Skarsgård: – Foreldre har et helvete

Sean Penn som Colonel Steven J. Lockjaw i «One Battle After Another».Sean Penn som Colonel Steven J. Lockjaw i «One Battle After Another».

Varietys Chief Awards Editor tror det faktum at Penn har vunnet to Oscar før, kan være ufordelaktig for 65-åringen.

– Hvordan kan man gi ham en tredje pris når man har en fyr i 70-årene som Stellan Skarsgård? Hvordan kan man finne på å ikke gi ham hans første? Eller Lindo, for den saks skyld, som er 73 år og har fått sin første nominasjon etter å ha vært i bransjen i evigheter.

Feinberg deler mange av Davies’ betraktninger.

– Stellan er absolutt en mulig vinner, men momentum mot slutten ser ut til å være på Sean Penns side. Men her finnes det ingen sikker seierherre, poengterer The Hollywood Reporter-eksperten.

 Chris Pizzello / AP / NTBPRISVINNER: Stellan Skarsgård har allerede vunnet en Golden Globe for innsatsen som Gustav Borg i «Affeksjonsverdi». Foto: Chris Pizzello / AP / NTB

«Beste internasjonale film»

Tospannet er enige om hvilket kort som er det sterkeste for «Affeksjonsverdi».

– Min spådom er at «Affeksjonsverdi» sannsynligvis vinner «beste internasjonale film», sier Feinberg.

Davies slutter seg til den prediksjonen.

Men det betyr ikke at Joachim Trier og Eskil Vogts film vil leke seg til seier.

– Når jeg snakker med akademiets medlemmer og gjør uformelle meningsmålinger er «beste internasjonale film» kanskje den vanskeligste kategorien å spå, forteller Davies.

 Christian Belgaux / Christian BelgauxGJORDE INNTRYKK: Stellan Skarsgård og Renate Reinsves såre far-datter-forhold i «Affeksjonsverdi» kan ha vært kraftig nok til at filmen vinner Oscar for «beste internasjonale film». Foto: Christian Belgaux / Christian Belgaux

Han tror det faktum at den europeiske stemmefløyen er veldig sterk innenfor akademiets rekker, blir avgjørende i favør av «Affeksjonsverdi». Den argeste konkurrenten er nemlig brasilianske «The Secret Agent».

– Jeg tror det vil dra den over målstreken, konkluderer Davies.

Feinberg har latt seg imponere over de internasjonale filmene i år og mener alle fem er sterke, men at det står mellom «Affeksjonsverdi» og «The Secret Agent».

– Det baserer jeg på at begge er så populære at de også fikk nominasjoner i «beste film», noe som inntil nylig nesten var uhørt for en film på et annet språk enn engelsk, sier han.

 Selmer Media /ARG KONKURRENT: «The Secret Agent» med Oscar-nominerte Wagner Moura i hovedrollen blir en tøff nøtt å knekke for «Affeksjonsverdi». Foto: Selmer Media /

Han trekker også fram at Brasil vant «beste internasjonale film» i fjor med «I'm Still Here», noe som kan spille inn negativt for «The Secret Agent».

– Det kan selvsagt skje at Brasil vinner igjen, men hvis man ser på nominasjonene samlet sett ser det ut til at «Affeksjonsverdi» har mer støtte.

Hvor mange Oscar tror du «Affeksjonsverdi» vinner?

aEn eller tobTre eller flerecIngen

Vi kan jo legge til at Davies og Feinberg får støtte hos alle de anerkjente magasinene som dekker film til vanlig. Deadline, IndiWire, The Wrap, Los Angeles Times og Entertainment Weekly har alle «Affeksjonsverdi» som favoritt i «beste internasjonale film».

I kategoriene «beste film», «beste regi» og «beste klipp» er duoen i konsensus om at vinnersjansene er så godt som null.

 Kasper Tuxen Andersen / Nordisk Film DistribusjonRenate Reinsve i «Affeksjonsverdi». Foto: Kasper Tuxen Andersen / Nordisk Film Distribusjon

«Beste originalmanus»

Men når det kommer til «beste originalmanus», der Trier og Vogt er nominert sammen, nevnes «Affeksjonsverdi» som en joker bak «Sinners». Våre venner i Variety og The Hollywood Reporter blir overrasket, men ikke sjokkert om den vinner.

– Mest sannsynlig blir det «Sinners» og Ryan Coogler, men det er ikke alltid at «beste originalmanus» går til den mest nominerte filmen. Det at «Affeksjonsverdi» også fikk en nominasjon i «beste filmklipp» er et hint om hvor stor respekt filmen har, sier Feinberg.

 Jonas Fæste Laksekjøn / NTBSKRIVEPARTNERE: Joachim Trier og Eskil Vogt har vært venner og partnere i årevis, og har skrevet flere filmer sammen. Det har resultert i to Oscar-nominasjoner i kategorien «beste originalmanus». Først for «Verdens verste menneske» og nå for «Affeksjonsverdi». Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

Han trekker fram scenen med Renate Reinsve og Inga Ibsdotter Lilleaas på sengen, som en scene folk husker og kan finne på å belønne når de avgir stemmer.

– Flere har sagt at de mener det kanskje er årets best skrevne scene. Den er veldig kraftfull og har berørt mennesker over hele verden. Så jeg tror manus er et sterkt punkt for dem.

 Kasper Tuxen Andersen / Nordisk Film DistribusjonHYLLES: Denne scenen med Renate Reinsve og Inga Ibsdotter Lilleaas roses opp i skyene av Hollywood-ekspertene. Foto: Kasper Tuxen Andersen / Nordisk Film Distribusjon

Davies er også tydelig på at «Sinners» er favoritten, men mener at det kan være litt nervepirrende for en udiskutabel favoritt når annenplassen er så tydelig.

– Jeg må innrømme at det ser skreddersydd ut for «Sinners», men det kan være at den får mye støtte fra det internasjonale samfunnet, spesielt Europa, sier Davies – og legger til:

– Men er det mulig at Trier og Vogt kan vinne? Absolutt. Har jeg snakket med folk som har stemt på manuset deres? Ja, det har jeg.

I hele Oscar-historien, som snart er et århundre lang, er det bare tre ikke-engelskspråklige filmer som har fått flere Oscar-nominasjoner enn «Affeksjonsverdi». Det er «Emilia Pérez» (2025), «Crouching Tiger, Hidden Dragon» (2001) og «Roma» (2019).

– Når du tenker på alle de store filmskaperne fra Skandinavia og fra hele verden, så er det bare disse tre som har fått flere. Det viser hvor stort dette faktisk er. At internasjonale filmer også får fire skuespillernominasjoner skjer nesten aldri. Det er veldig, veldig sjeldent, avslutter Feinberg.

 Suzanne Plunkett / Reuters / NTBSUKSESSGJENG: F.v.: Skuespiller Stellan Skarsgård, produsenter Maria Ekerhovd og Andrea Berentsen Ottmar, regissør Joachim Trier, skuespillere Inga Ibsdotter Lilleaas og Renate Reinsve. Foto: Suzanne Plunkett / Reuters / NTB
Read Entire Article