Høye priser på klimatoppmøtet – mange dropper å delta

1 hour ago 1


Årets klimatoppmøtet arrangeres i Brasil 6.–21 november. For å rette oppmerksomheten mot regnskogen, har Brasil valgt å legge møtet til byen Belém.

– Det er symbolsk viktig at møtet er lagt til Amazonas. Det er et viktig toppmøte for å finne ut av hvordan man skal nå målet om å stanse avskogingen innen 2030. Det sier seniorrådgiver Torbjørn Gjefsen i Regnskogfondet.

Belém ligger ved Amazonas' utløp, nord i Brasil. Med forsteder har Belém 2,5 millioner innbyggere, men byen har lite erfaring med store arrangementer.

Selv da Brasil arrangerte fotball-VM i 2014, ble ikke Belém valgt som en av de 12 vertsbyene.

Sentrum av Belem

Sentrum av Belém har en rekke høyhus. men mangler hoteller.

Foto: AFP

Skyhøyt prisnivå

Resultatet er at byen har få hoteller. Med titusener av delegater, lobbyister, journalister og andre ventet til toppmøtet, er prisene skrudd kraftig opp.

Arrangørene lanserte – flere uker forsinket – tidligere i august en nettside for bestilling av hoteller.

Prisnivået er skyhøyt for Brasil.

  • De billigste hotellrommene koster 4500 dollar – vel 46.000 kroner – for hele toppmøtet. Og man må bestille for hele perioden.
  • Andre leier ut leiligheter. To soverom i Travessa alferes Costa koster 12.700 dollar – over 130.000 kroner – for hele perioden.

Holder seg hjemme

Resultatet av prisnivået er at mange allerede har gitt beskjed om at det ikke kommer til Belém.

Østerrikes president Alexander Van der Bellen sa tidligere i august at han ikke reiser. Han sa til AFP at det først og fremst skyldes prisene.

Også de 39 landene i Alliansen av små øystater (AOSIS) sier at prisene gjør at de kan måtte kutte antall deltagere.

– Vi har ikke den luksusen det er å ha store budsjetter som kan sikre vår deltagelse, sier lederen for AOSIS, Ilana Seid, til AFP.

Landene i AOSIS er blant de som er mest utsatt for klimaendringer.

– Hvis våre delegasjoner blir redusert eller ikke er i stand til å delta på en effektiv måte, vil det være en fiasko i jakten på klimarettferdighet for de som lever i frontlinjen av en krise de ikke selv har skapt, sier Seid.

Færre fra Norge

en mann som ser inn i kameraet

– Det er åpenbart at Belém som vertsby for toppmøtet har gitt betydelige utfordringer når det gjelder kostnadsnivå på overnatting, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen

Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Også fra Norge kommer det færre enn til tidligere toppmøter. Klima- og miljødepartementet opplyser til NRK at de sender færre enn tidligere år.

Departementet sier også at de i år har økt reisestøtten til frivillige organisasjoner, med tanke på det høye prisnivået.

En organisasjon som holder seg hjemme i år er Debt Justice Norge (DJB) – tidligere kjent som Nettverk for rettferdig gjeldspolitikk.

– Prisnivået er veldig høyt. Og med vårt budsjett, ville det gått på bekostning av andre viktige prosesser. Så vi har rett og slett valgt å ikke dra i år, sier daglig leder i DJB, Julie Rødje.

Hun sier at det at en norsk organisasjon ikke har råd til å reise, sier noe om hvor stort problemet er.

– Når vi i rike Norge med støtteordning fra staten til å reise opplever det som utfordrende å kunne dra, sier det litt om hvor vanskelig det er for delegasjoner fra fattigere land, sier Rødje.

Kraftig vekst

Antall deltagere på klimatoppmøtene har vokst kraftig det siste tiåret.

Mens det var drøyt 8000 på møtet i Warszawa i 2013, hadde det vokst til nesten 100.000 i Dubai ti år senere.

På fjorårets møte i Baku var det noe færre – 65.000 – men fortsatt det nest høyeste noen gang.

Selv om prisnivået i Belém kan føre til færre deltagere i år, er ikke det nødvendigvis bra, ifølge Gjefsen i Regnskogfondet.

– Hvis måten man gjør toppmøtene mindre på er at de med dårligst råd ikke kan delta, så har jo ikke det noen god løsning.

Han får støtte av Lillian Bredal Eriksen, seniorrådgiver for klima i Forum for utvikling og miljø (ForUM).

– At 80.000 tar fly til klima­toppmøtene er ikke veldig klimavennlig. Så det gjør ikke noe å eskalere ned noe. Men vi må jo se på sammensetningen av hvem som får delta. Passe på at det blir demokratisk riktig fordeling, sier Eriksen.

Demokratisk problem

en kvinne med blondt hår

– Prisnivået er et demokratisk problem fordi oljeselskaper og næringsliv som har godt med penger, har råd til å delta, til fordel for sivilsamfunnet. Lillian Bredal Eriksen.

Foto: Privat

Nettopp problemet med at pengene kan styre hvem som får delta, trekkes frem av flere.

– Det et demokratisk problem hvis land og sivilsamfunn ikke får deltatt eller vært representert på den måten de pleier, sier Gjefsen.

Klimaminister Eriksen sier at det er urovekkende at prisnivået rammer de fattigste landene.

– Over tid ser vi at kostnadsnivået for deltakelse på klimaforhandlingene har økt. Hvis dette rammer deltakelsen, kan det undergrave legitimiteten i de beslutningene som tas og dermed påvirke resultatene, sier Eriksen.

Parkanlegg med bygninger

Parque da Cidade – Byparken – der en del av toppmøtet skal foregå.

Foto: Reuters

Krisemøte

Problemene rundt toppmøtet førte til at FN i slutten av juli holdt et krisemøte. Der ble det krevd at de brasilianske arrangørene kom opp med løsninger på prisproblemene.

Nå vurderer Brasil å tilby gratis eller billigere overnatting til delegasjoner fra land med begrensede budsjetter på innleide cruiseskip. Det skriver Belém-nettstedet O Liberal.

Hvor mange som får tilbudet er uklart. Det ser heller ikke ut til at aktivister og andre fra organisasjoner vil få tilbud om å bo på skipene.

en person som står på en bro

President for klimatoppmøtet i Belém, André Corrêa do Lago, vil ikke flytte noen deler av møtet.

Foto: AP

Vil ikke flytte

O Liberal skriver at det er strid innad i den brasilianske regjeringen. Enkelte vil bare holde høynivådelen med statsledere i Belém, og resten av møtet i en annen by som Rio de Janeiro.

President Luiz Inácio Lula da Silva vil imidlertid at hele møtet skal være i Belém.

Heller ikke ledelsen av toppmøtet vil høre snakk om å flytte hele eller deler av møtet til en annen by.

– Klimatoppmøtet vil bli i Belém. Ledernes toppmøte vil bli i Belém. Det er ingen plan B, sa toppmøtesjef Andre Correa do Lago til Reuters fredag.

Klimaminister Eriksen sier at fra norsk side er det ikke bedt om at møtet flyttes. Han sier at det er vertslandet for møtene som bestemmer hvor møtet avholdes.

– Dersom Brasil selv skulle foreslå å flytte hele eller deler av COP 30 vil vi imidlertid støtte dem i det, sier Bjelland Eriksen.

Temperatur i verden siden 1880 sammenlignet med snittet i perioden 1991-2020

Avvik fra normal Snittemperatur

Gå til NRKs Klimastatus

Publisert 13.08.2025, kl. 21.34

Read Entire Article