Idrettsleder erkjenner overgrep: Risikerer forvaring

2 hours ago 2


– Ja.

Det sa den tiltalte idrettslederen da han ble spurt om han erkjenner straffskyld for flere av punktene i tiltalen mandag morgen.

33-åringen er tiltalt for produksjon og besittelse av ulovlige seksualiserte bilder og film av 39 barn fra flere deler av landet.

Han er også tiltalt for fysiske overgrep mot fire barn under 14 år, og under 16 år.

Mannen erkjente straffskyld for alle tiltalepostene, foruten en post som gjelder trusler mot ett av ofrene han skal ha forgrepet seg på fysisk.

viser lyngdal idrettslag sin stadion

En 33 år gammel tidligere idrettsleder i Lyngdal IL er tiltalt for seksuelle overgrep mot flere barn.

Foto: Tom Nicolai Kolstad / NRK

Mannen har jobbet som idrettsleder i Lyngdal idrettslag.

12 av ofrene kom han i kontakt med gjennom sin rolle der.

27 av ofrene kom han i kontakt med på andre måter.

Har erkjent snikfilming

Statsadvokat Beate Rullestad-Jansen startet sitt innledningsforedrag med å fortelle om hvordan den tiltalte mannen ble pågrepet.

– Det skjedde etter at en mor varslet om at 33-åringen hadde tatt bilder av sønnen hennes i undertøy uten hennes viten, sa Rullestad-Jansen.

Hun fortalte videre at det under etterforskningen ble gjort funn av flere bilder og videoer som seksualiserer barn.

– I avhør har han erkjent at han snikfilmet gutter i garderober. Han innrømmer å ha seksuelle interesser for gutter i 8-års alder, sa Rullestad.

viser en rettssal

Statsadvokat og aktor Beate Rullestad-Jansen og politiadvokat Sakar Hamawandi.

Foto: Tor Erik Schrøder / NTB

Hun fortalte videre om at mannen opprettet lag som skulle sponse forskjellige familier.

Flere familier skal ha signert kontrakter om sponsing med den tiltalte 33-åringen.

– Han fikk barn og foreldrene med på lagene. På den måten har han fått tilsendt bilder av barna fra foreldrene.

viser en kontrakt med mye tekst

Dette er en av kontraktene som mannen lagde med en familie på Østlandet. Sponsorene og kontrakten er fiktiv.

Foto: Privat

Det skal også ha blitt gjort funn av økonomiske overføringer til flere foreldre, som skulle komme fra mannens fiktive sponsoroppdrag.

– Tiltalte erkjente etter hvert at oppdragene var fiktive, og at bildene han mottok var til egen seksuell tilfredsstillelse, sa Rullestad-Jansen.

NRK har tidligere snakket med en familie som skal ha blitt lurt av den tiltalte 33-åringen:

6000 filer

Det er gjort funn av over 6000 filer som statsadvokaten har vurdert som ulovlige seksualiserte fremstillinger av barn.

Blant annet skal han ha tatt snikbilder av barn som dusjet på Sørlandsbadet.

Det har også blitt gjort funn av ulovlige fremstillinger av barn som ikke er identifisert.

viser en rettssal

Advokat Bjørge Usterud Tveito er tiltaltes forsvarer.

Foto: Tor Erik Schrøder / NTB

Tidsperioden for det mannen er tiltalt for, strekker seg fra 2008 og frem til han ble pågrepet 16. august 2024.

Noen av ofrene er voksne i dag.

Statsadvokaten har opplyst at det kan bli lagt ned påstand om forvaring for 33-åringen.

Overgrepssaken i Lyngdal

En tidligere idrettsleder i Lyngdal er tiltalt for overgrep. Det er snakk om 39 identifiserte fornærmede. Forholdene strekker seg tilbake til 2008.

Ble diskutert lukkede dører

Det var i lang tid usikkerhet om saken ville gå for åpne dører.

NRK fikk ikke se tiltalen før retten ble enige om at saken gikk for åpne dører.

viser en rettssal

Statsadvokat og aktor Beate Rullestad-Jansen og tiltaltes forsvarer, Bjørge Usterud Tveito.

Foto: Tor Erik Schrøder / NTB

Hei!

Har du tips i denne saken? 
Kontakt meg gjerne på e-post. 

Publisert 02.03.2026, kl. 11.15 Oppdatert 02.03.2026, kl. 11.29

Read Entire Article