Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_3973ba6faf177552c9b7e5b6db87756b, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Ikke la det skje igjen - NorwayToday

Ikke la det skje igjen

2 days ago 8


Meninger
Kommentar

Først svarte han i seks minutter og 57 sekunder.

 Bjørn S. Delebekk / VG Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
Søndag 28. juni kl. 06:57

Uten å bli avbrutt av noe annet enn en haug med egne småhost. Ståle Solbakken hadde fått litt rusten stemme, og forklarte det humoristisk med at han var blitt angrepet av for mange franske kontringer – og litt forkjølelse.

Men landslagssjefen mente alvor der han holdt sin siste pressekonferanse utenfor VM-basen Grandover Resort i Greensboro.

Han hadde åpenbart et behov for igjen å utdype hvorfor han valgte å bytte ut hele laget mot Frankrike.

 Bjørn S. Delebekk / VGFoto: Bjørn S. Delebekk / VG

Men nå må vi videre.

Nå skal Norge fly noen timer vestover, til Dallas, og den største kampen siden 8-delsfinalen mot Italia i 1998.

Og der må vi stoppe litt igjen.

For det er noen historiske paralleller:

23. juni 1998 ble Brasil slått 2-1 og Norge tok fullstendig av i en spontan folkefest. I Marseille feiret spillerne eventyrseieren med fansen. Det var helt vanvittige jubelscener.

 ANTONIO SCORZA / AFP / NTBFoto: ANTONIO SCORZA / AFP / NTB

Fire dager senere: 8-delsfinale mot Italia. En av de svakeste prestasjonene på lenge, Norge fikk lite til, Italia bare kontrollerte inn 1-0-seieren. Etter 17 ubeseirede kamper kom tapet.

Ståle Solbakken spilte en drøy time som innbytter og mener at Norge aldri greide å hente ut sitt beste. «Det var en del psykologiske greier som slo inn», sa han i et intervju med VG i 2016.

Natten til 23. juni 2026 klikket det for Norge igjen, etter 3-2-seieren over Senegal. På stadion i New Jersey satt heltene og «rodde» sammen med fansen – uvirkelige scener det også.

Kan det slå inn «en del psykologiske greier» igjen? Kan det bli for mye feiring? Klarer spillerne å nullstille?

 Bjørn S. Delebekk / VGFoto: Bjørn S. Delebekk / VG

Solbakken mener holdningen til ’98-laget var denne: Vi kan slå hvem som helst, hvor som helst.

Så ble det bråstopp likevel.

«Vi ble innhentet av realitetene. Vi klarte aldri å restarte batteriene etter seieren over Brasil, og vi var langt unna å klare det,» uttalte den daværende København-treneren i VG-intervjuet

Hvor langt går Norgei VM?

aDet stopper mot Elfenbenskysten.b8-delsfinalecKvartfinaledSemifinaleeFinalefTar VM-gull!

Så sent som for en måned siden, rett før uttaket av VM-troppen, var Solbakken innom Italia-nedturen i podkasten «Fotballrådet».

Han mener at bare Kjetil Rekdal greide å løfte seg da det gjaldt, at de fleste spillerne isteden senket seg noen prosent.

Landslagssjefen frykter ikke at dette skal gjenta seg, for han ser så sterk sult hos alle spillerne.

Men de var jo sultne foran åpningen mot Irak også. Likevel innrømmer Solbakken at «alle fikk en kraftig mental reaksjon» i den første VM-kampen på 28 år.

Nå blir det et historisk sus igjen: den første norske utslagskampen i et VM på 28 år.

Og Norge kan ikke la det skje igjen, kan ikke gå i den samme fella nok en gang. Da er VM fort over.

Sammenlignet med 1998 har Norge skaffet seg én stor fordel.

For 28 år siden var det glovarmt, utslitte spillere – og bare fire dager mellom kampene mot storhetene Brasil og Italia.

Ståle Solbakkens uttak mot Frankrike har sørget for hele åtte dagers hvile denne gangen, og det føles som et genialt grep.

Nå er det i alle fall ingenting å skylde på fysisk.

Nå handler det meste om også å være klare psykisk.

Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Read Entire Article