Innsidesiktet Arctic-ansatt løslatt: – Mye vi ikke er i mål med

1 week ago 13


Økokrim sier etterforskningen av Arctic Securities-ansatt har vært «relativt skjult».

Økokrim etterforsker en sak om innsidehandel i meglerhuset Arctic Securities.Økokrim etterforsker en sak om innsidehandel i meglerhuset Arctic Securities. Foto: Gorm Kallestad / NTB
Bilde av Mari Malm

– Hvis det er ting vi mener gjør at det ikke lenger er behov for fengsling, så må vi løslate og det har vi gjort, sier statsadvokat Henrik Horn, til E24.

Horn sier etterforskningen fortsetter og at det er mye å gjøre.

– Det er mye vi ikke er i mål med. Det har vært en relativt sjult etterforskning og vi har holdt på med dette en god stund allerede, sier Horn.

Dagens Næringsliv meldte først om løslatelsen.

To siktet for ulovlig innsidehandel og korrupsjon

Den Arctic Securities-ansatt ble pågrepet, siktet og varetektsfengslet i forrige uke.

Også en investor fra Sørland ble siktet og varetektsfengslet. Han slapp ut fredag i forrige uke.

De to er siktet for ulovlig innsidehandel og korrupsjon. Begge avviser dette og nekter straffskyld.

Ifølge siktelsen skal den Arctic-ansatte ha mottatt «betydelige økonomsike fordeler» fra denne personen. I samme periode skal Sørlandsinvestoren ha fått taushetsbelaget informasjon den Arctic-ansatte mottok i kraft av sin stilling.

Sørlandsinvestoren skal basert på informasjonen fra den Arctic-ansatte ha kjøpt og solgt aksjer i en rekke børsnoterte selskaper, ifølge siktelsen. I etterkant av dette skal de aktuelle selskapene ha offentliggjort informasjon, som deretter resulterte i «betydelig» kursfall eller -oppgang.

Påtalemyndigheten fikk opprinnelig medhold fra Oslo tingrett i å varetektsfengsle den Arctic Securities-ansatte i to uker med brev- og besøksforbud.

Tingretten skrev i kjennelsen at det pågikk sikring av mobiltelefoner, PC-er og andre databærere som ble tatt i forbindelse med ransaking tirsdag.

«Siktede har nektet å oppgi påloggingskode til pc, noe som vil bidra til at sikringen tar lengre tid», skrev tingretten.

– Rystet over siktelsen

Arctic Securities er ikke part i saken, men samarbeider med Økokrim.

Da saken sprakk skrev Arctic Securities at transaksjonene ikke har blitt gjennomført via dem, med unntak av én handel utført av tredjeparten.

Denne har Arctic Securities fanget opp og umiddelbart rapportert videre til Finanstilsynet som en mistenkelig handel, skrev de.

– Vi er overrasket og rystet over siktelsen. Den siktede ansatte har vært en betrodd medarbeider med lang erfaring fra ulike ledende stillinger i finans. Dersom det som fremgår av siktelsen viser seg å stemme, dreier det seg om misbruk av stilling og et alvorlig lov- og tillitsbrudd, sa administrerende direktør Mads Syversen i meldingen.

– Vi svarer på henvendelser og spørsmål om dokumentasjon, men det er lite vi kan bidra med på et nåværende tidspunkt utover det, sa han til E24.

Read Entire Article