Johanne (29) må reise nær 50 mil for ultralyd

6 days ago 4


Fravær hos jordmødre i Alta og høyt trykk ved sykehuset i Hammerfest gjør at gravide i Vest-Finnmark må dra fylket på tvers for å ta ultralyd.

Når det i tillegg ikke er anbefalt at høygravide flyr, blir dette en lang reise for en kort legetime.

Korteste vei med bil fra Alta til Kirkenes er gjennom Finland. En strekning på 460 kilometer og i overkant av 6 timer.

Skal man kun reise i Norge blir kjøreturen på 510 kilometer og nesten 7 timer.

Johanne Nikolaisen med ultralydbilder av barnet hun venterJohanne Nikolaisen holder et ultralydbilde av den ufødte babyen sin

Her er bildene hun fikk med seg hjem tidligere i vinter.

Foto: André Bendixen / NRK

Johanne Nikolaisen fra Alta er gravid i 33. uke.

Hun har allerede vært på de nødvendige ultralydtimene, men reiseveien blir lang dersom det skulle skje noe de neste ukene.

En kjøretur på tvers av Finnmark og Finland frister lite.

– For det første er det en stor belastning når man nærmer seg høygravid å måtte reise med fly. Hvis man må reise alene og fødselen starter, så er det ganske brutalt å stå i alene, sier hun.

For å komme seg fra Alta til Kirkenes på gravide enten kjøre 510 kilometer i Norge, eller de kan kutte reiseveien ved å kjøre gjennom Finland. Da er veien 460 kilometer.

– Ikke bærekraftig

– Ingen i Oslo hadde godtatt å reise 50 mil, sånn som gravide i Vest-Finnmark egentlig blir pålagt.

Det sier Seher Aydar, helsepolitisk talsperson i Rødt. Hun har flere ganger kjempet for et bedre fødetilbud i distriktene.

Reisen gravide i Vest-Finnmark må ta kan sammenlignes med en tur Oslo-Trondheim. Aydar forventer at sykehuset finner en bedre løsning:

– Den utryggheten, den usikkerheten, på den lange veien, mener jeg ikke er holdbart. Det er saker på saker hvor det er de gravide og fødende som må betale prisen for et sykehussystem som ikke funker så bra.

Det er i Vest-Finnmark det bor flest folk. I 2025 fødtes det 463 barn fordelt på fødestuene i Alta og Hammerfest. Mot 166 i Kirkenes.

Stortingsrepresentant Siren Jensen (MDG) er selv mor. Hun beskriver Finnmarkssykehusets håndtering av fraværet av ultralyd-jordmor som bekymringsverdig.

– For at mennesker skal ha lyst til å føde barn, så må det oppleves som trygt å være gravid og føde i Finnmark. Her syns jeg ikke at Finnmarkssykehuset gjør en imponerende jobb.

– Hvorfor ikke?

– Når systemet er rigget sånn at det er avhengig av enkeltpersoner er friskmeldt, for at sykehuset kan kunne levere tjenester, så er det ikke er bærekraftig opplegg.

Hammerfestingen mener at helseforetaket er nødt til å gjøre noe med dette.

Hun får støtte hos Den norske jordmorforening. Politisk leder Lena Henriksen mener helsetilbudet for gravide i Vest-Finnmark er sårbart.

– Målet må være å ha et tilbud som er tilgjengelig og forutsigbart.

Vanskelig å rekruttere

Finnmarkssykehuset sier de skal vurdere å utdanne en ny ultralydjordmor til Alta.

Utfordringen er at det fins kun et utdanningstilbud, og det ligger i Trondheim. Noe som gjør rekruttering vanskelig.

– Spesialisert ultralydkompetanse er ettertraktet og vanskelig å rekruttere da vi er mange sykehusforetak som ønsker denne kompetansen.

Det skriver konstituert klinikksjef for klinikk Alta, Lars Erik Arstad, i en e-post.

Gravide Johanne foreslår å hente inn en vikar til fødestua i Alta, i stedet for å sende gravide helt til Kirkenes.

Johanne Nikolaisen er gravid og sitter på en benk i Alta sentrum med en kopp kakao og smiler.

– Det vil også på sikt være ganske uøkonomisk for Finnmarkssykehuset å måtte sende såpass mange gravide så langt, sier Johanne Nikolaisen.

Foto: Ulrik Haug / NRK

Vi har forståelse for at man ikke ønsker å reise, og vi jobber med å løse dette på best mulig vis for de gravide, med de ressursene vi har i sykehuset, skriver Arstad.

Henriksen i jordmorforeninga synes helseforetaket kunne vært mer kreativ i løsningen sin.

– Det er ikke en opprettholdelse av et tilbud når en kvinne må reise.

Hun gjentar forslaget fra Johanne og spør om man kunne ha økt kapasiteten i Hammerfest.

– Vi vet at det er krevende med rekruttering, men da må man tenke veldig langsiktig. Kan man se noe på bemanningen, sammensetningen, kan man øke den? Tilby bedre lønn for å få og beholde kompetanse lokalt.

  • Lena Henriksen, Den norske jordmorforeining

    Lena Henriksen

    • Poltisk leder i Den norske jordmorforening

Jordmorkrisa i Finnmark

Siren Jensen har løftet utfordringa til helseministeren. Hun spør hvordan de skal sikre likeverdige helsetjenester i hele landet i denne situasjonen.

Og det er ikke første gang det har stormet rundt Finnmarkssykehuset og jordmor-tilbudet. I fjor ble jordmødrenes bekymring om høyt arbeidspress blankt avvist av ledelsen.

Og i februar sa foretaket at alle fødsler i Vest-Finnmark skulle finne sted i Hammerfest i sommer, det fikk flere til å reagere.

Det tok ikke lang tid før de snudde om sommerstengt fødestue i Alta.

For Johanne Nikolaisen er det enda noen uker igjen til termin. Hun tar det heldigvis med knusende ro.

– Er du spent?

– Nei, ikke egentlig. Har vært gjennom det før.

Lytt til saken i Finnmarkssendinga her:

Publisert 12.05.2026, kl. 12.04 Oppdatert 12.05.2026, kl. 12.41

Read Entire Article