Johannes Høsflot Klæbo (28) overrasker om fremtiden.
Holmenkollen, Oslo Lørdag 3. mai kl. 12:54Kortversjonen
- Johannes Høsflot Klæbo reflekterer over situasjonen etter VM-suksessen.
- Han forteller at han har vært veldig sliten, og at han måtte få ski-VM litt ut av systemet.
- Han har kost seg på ferie og kjenner at motivasjonen er på vei tilbake.
- Han har ikke bestemt når karrieren er over, og utelukker ikke OL i 2030.
Han var sliten. Skikkelig sliten. Etter seks skirenn på ti dager. Fulle tribuner. Heiarop fra kongefamilien. Seks seire. Han måtte lande.
– Jeg trodde jeg skulle sveve på en sky og at alt bare skulle flyte. Så kjente jeg at jeg var sliten, sier Klæbo til VG.
Han vant alt. Halsen var full av gull.
– Jeg må få det litt ut av systemet. Det er mye inntrykk og tanker, fra det som skjedde der. Det var ti ekstremt kule dager som jeg aldri kommer til å glemme, sier Klæbo.
Det var umulig å legge opplevelsen vekk, og fordøye det senere. Så 28-åringen fra Byåsen i Trondheim har forsøkt å ta inn det som skjedde. Nervene. Publikum. Flagget til topps. «Ja, vi elsker». Folkehavet på torget i Trondheim under medaljeseremoniene. Jubelbrølet fra titusenvis. Regnværet.
– Jeg må bli litt ferdig med det, sier Klæbo.
Mandag ble landslagene for kommende sesong presentert i Oslo. En etter en ble de klappet inn, Klæbo var sistemann inn i rommet. Det er «bare» ni måneder til OL i Milano/Cortina. Derfor er det viktig for 28-åringen å nullstille. Han kan ikke ha ski-VM i Trondheim hengende over seg.
– Men jeg glemmer det jo ikke, sier Klæbo og ler.
Etter VM-gull nummer seks av seks mulige på hjemmebane var han bekymret for motivasjonen. Den store drømmen var gått i oppfyllelse. Ingenting kan bli større, og egentlig er det ikke mer å vinne for Klæbo. Men det er klart, det er alltid en ny gullmedalje å kjempe om der fremme.
– For hver dag jeg har hatt ferie og ikke tenkt på trening, så har jeg blitt mer og mer motivert. Jeg er litt overrasket over hvor fort det har kommet, sier Klæbo.
Han tok med seg samboer Pernille Døsvik til Karibien i en drøy uke. Oppskriften var turkis hav, sol og badetøy.
– Det var godt og sårt tiltrengt. Det var magisk å virkelig senke skuldrene og ikke ha noe på planen, å bare kunne sove så lenge jeg ville og dra meg på solsenga, sier Klæbo.
Så feiret de påske med venner på hytta på Skeikampen. Og de har vært på gallamiddag på Slottet.
Nå er det på tide å legge en plan mot OL.
– Morfar og jeg skal sette opp en høydeplan. Alt skal spikres, sier Klæbo.
Faren var med Klæbo på alt inn mot VM på hjemmebane. Han isolerte seg sammen med sønnen for å unngå sykdom. Ordnet mat og var alt-mulig-mann.
Far til en glupsk gull-sanker
– Det blir ikke samme regimet som det har vært, men han har jo ansvar for det meste, så det er litt opp til ham hvor mye han skal være med. Men det blir litt endring, sier verdens beste skiløper.
For selv om han var sliten etter sesongen, så er det en følelse som kommer snikende, og den blir stadig sterkere. Å gi skirenn er det artigste han vet.
For det ville kanskje være naturlig å tenke at han skal gå færre skirenn for å få litt mindre belastning. Klæbo sier selv han tror flere kanskje ville tenke akkurat det. Men der overrasker han.
For på veien mot OL i Milano/Cortina og VM i Falun, så avslører han at planen fort kan bli å gå enda flere skirenn i løpet av en sesong.
Sist sesong gikk han 24 verdenscuprenn og vant 15 av dem.
– Jeg trener seks-syv måneder i året for å konkurrere, og jeg er giret på å konkurrere mest mulig. Jeg trener ikke for to konkurranser. Jeg prøver å ta med de rennene som passer inn i en totalplan. Men foran mesterskap må du ta noen kyniske vurderinger, sier Klæbo til VG.
Men når har han fått nok? Han har 15 VM-gull, tre i Falun i 2027 så tangerer han Marit Bjørgen. Han har fem OL-gull, tre i Milano/Cortina neste år, så tangerer han Bjørgen.
Tror du Klæbo går forbi Marit Bjørgen i antall medaljer? aJa, flere OL-gull etter Torino og flere VM-gull etter Falun! bTja, tror de havner likt. cNei, jeg tror han går forbi på VM-gull, men ikke OL-gull.– Jeg ser fremover, så lenge det er artig, så er jeg med, og dette er det artigste jeg vet. VM i Falun henger høyt og det er et OL i de franske alpene i 2030, men jeg kan ikke tenke for langt frem. Jeg må stake ut en ny kurs nå. Den starter med OL neste år, sier Klæbo.
– Nå gleder meg til å gi gass!