Paul Manaigre fra kanadisk politi sier til NRK at de ikke tror Steffen Skjøttelvik er i live, etter at de fant parkasen hans natt til lørdag.
– Han har ikke sekken sin, han har ikke rifla si, heller ikke jakken sin. Håpet er å få gitt et svar til familien, for det er det verste. Å ikke vite, sier Manaigre.
Skjøttelvik skulle ut på en 10.000 kilometer lang tur med hundeslede i Canada. Ingen har hørt fra han siden 14. august.
Familien har sagt de ønsker at leteaksjonen fortsetter, til tross for at også de har gitt opp håpet.
Videre opplyser kanadisk politi om at de tror han forsøkte å krysse elven, utifra det de kan se på de siste GPS-koordinatene hans.
– Med tidevannet nær sitt høyeste punkt, ville vannet ha vært dypt og raskt, og mest sannsynlig ført ham bort. Med effektene av tidevannet er det ikke overraskende å se at eiendelene hans befinner seg en betydelig avstand unna, sier de videre.
Manaigre sier at funnet av parkasen ikke vil påvirke søket etter Skjøttelvik. De søker med båter, fly, droner og helikopter.