Karlsson dominerte femmila: – Så bra har aldri noen kvinne gått

4 hours ago 3


Frida Karlsson var fullstendig ustoppelig under femmila i Holmenkollen lørdag.

Frida Karlsson slo konkurrentene med nesten to minutter. Foto: Terje Pedersen / NTB
Oppdatert lørdag 14. mars kl. 13:00

– Så bra har aldri noen kvinne gått i skøyting før Frida Karlsson, kommenterte NRKs kommentator Torgeir Bjørn om seierskvinnens dominante løp.

Den svenske OL-dronningen satte nye standarder for fristilløp under vinterlekene og har fortsatt i samme stil siden, mener Bjørn.

26-åringen fikk en tung avslutning på vinterlekene da hun måtte stå over femmila grunnet sykdom. Lørdag ettermiddag løftet hun seg på nytt på distansen hun måtte stå over.

Etter tre mil i samlet felt dro svensken i fra i et gir resten av tetfeltet ikke hadde i seg.

Derfra økte bare luken.

– Vi har sagt det mange ganger før, men hun er i en egen klasse. Hun ser ikke ut som hun har gått en kilometer, og så har hun likevel fire mil i beina, sa NRKs langrennsekspert Fredrik Aukland underveis.

Ensomt kom Karlsson i mål nesten to minutter før resten.

Linn Svahn og Jonna Sundlingtok de siste pallplassene i en stor spurt som sikret trippelt svensk i Norges hovedstad.

Heidi Weng ble spurtslått av svenskene og havnet på plassen under, mens Karoline Grøtting havnet på femteplass.

Read Entire Article