KFUM-spillerne anker NFFs suspensjon i kampfiksing-saken

8 hours ago 3


KFUM-spillerne Bilal og Moussa Njie har besluttet å anke den to måneder lange suspensjonen de er ilagt av Norges Fotballforbund.

Oppdatert tirsdag 7. april kl. 11:57

Det får TV 2 bekreftet av NFF.

Det var forbundets påtalenemnd som i mars besluttet å suspendere Njie-brødrene som følge av at de er under etterforskning for kampfiksing.

– Begge KFUM-spillerne har anket påtalenemndas avgjørelse om suspensjon. Prinsipalt ber de om at beslutningen oppheves, bekrefter NFFs kommunikasjonssjef Yngve Haavik til TV 2.

– Subsidiært ber de om at suspensjonen begrenses til deltakelse i NFFs konkurranser. Anken skal behandles av NFFs uavhengige ankeutvalg, legger han til.

Da suspensjonen var et faktum, het det følgende i begrunnelsen:

«Bakgrunnen for suspensjonen er en pågående politietterforskning, hvor begge spillerne er siktet for grov korrupsjon med tilknytning til idretten. På bakgrunn av sakens alvor og hensynet til å ivareta fotballens integritet og omdømme, har påtalenemnda funnet det nødvendig å suspendere spillerne, heter det i begrunnelsen».

NFF opplyste videre at avgjørelsen om suspensjon er et midlertidig tiltak, og at påtalenemnda ikke hadde tatt stilling til spørsmålet om straffskyld.

Ingen av de to Njie-brødrene erkjenner straffskyld for det de er anklaget for. Suspensjon kan i henhold til reglene besluttes for inntil to måneder av gangen.

NTB har vært i kontakt med daglig leder Thor Erik Stenberg i KFUM.

– Vi har foreløpig ingen kommentar til dette, sier han.

Read Entire Article