Trener Ola Sakshaug tror VM-klare Håkon Moe Berg (19) kan kjempe om medalje i Tokyo. Uansett har helt nye dører åpnet seg nå, ifølge Bislett-general Steinar Hoen.
- Håkon Moe Berg sjokkerte med å løpe 3.30 på 1500 meter. Han er nå VM-klar
- Før sesongen hadde han pers på 3.37. Forbedret til 3.35 i juni.
- Treneren mener han kan være en medaljekandidat i VM i Tokyo
- Steinar Hoen mener livet til Moe Berg nå blir helt annerledes
– Jeg var ganske sikker på at han skulle ta VM-kravet, men dette var i overkant, sier trener Sakshaug til VG.
- Onsdag kveld ble Håkon Moe Berg nummer to på 1500 meter rett bak Narve Gilje Nordås i et stevne i Tyskland. Tiden ble 3.30,28 – 12 hundredeler bak Jakob Ingebrigtsens juniorrekord.
- Moe Berg knuste dermed VM-kravet på 3.33,00 og persen sin på 3.35,41 fra et forstevne på Bislett Games i juni. Han var da ikke kvalifisert til å være med i Diamond League-selskapet.
- Før sesongen var persen 3.37,35. Han har altså forbedret seg med over syv sekunder (!).
– Det er et byks som er enda større enn jeg så for meg at han skulle klare. Han imponerer stadig vekk. Det er full klaff og nesten for godt til å være sant, sier pappa Jan Ståle Berg.
19-åringen har fått den ene drømmen oppfylt etter den andre hittil i august: Først tok han NM-gull foran selveste Narve Gilje Nordås på 1500 meter, deretter vant han både 1500 og 3000 meter i U20-EM sist helg.
Moe Berg viste frem spurtegenskapene i NM:
Nå blir utfordringen å holde superformen til VM i Tokyo 13.–21. september.
– VM er så klart en bonus, men når han er der må han være offensiv. Han er en kandidat for finaleplass, og med spurten sin kan han være en medaljekandidat, sier Sakshaug.
Steinar Hoen, sjef for Bislett Games, må klype seg i armen.
– Vi er blitt bortskjemte, men dette er egentlig mye større enn vi klarer å få med oss i Sports-Norge. Vi har et supertalent som rett og slett slo gjennom internasjonalt så det smalt, slår Hoen fast.
Han sammenligner den norske fremgangen på mellomdistanse med norsk langrenn på 90-tallet med Vegard Ulvang og Bjørn Dæhlie i spissen.
– Bare at dette er en verdensidrett og en av de tøffeste distansene i verden, sier Hoen.
Stevnet i Tyskland var egentlig ganske lite, men feltet på 1500 meter var sterkt satt sammen med gode harer
fordi flere skulle gjøre et siste forsøk på å kvalifisere seg til VM før kvalifiseringsperioden stenger søndag.Nå kommer Moe Berg til å bli invitert til flere av de gjeveste stevnene, tror Hoen.
– Det er ikke automatikk i at han nå får invitasjon til alle Diamond League-stevner, men det åpner seg helt nye muligheter. Han blir dratt inn i store løp, der han bare må holde ryggen til de foran, så får han fantastiske tider, sier Hoen.
I 1991 gikk også VM i Tokyo. 20 år gamle Hoen klarte den gang kravet i siste forsøk med en lignende ny, soleklar pers.
– Det endret mitt liv. Og det løpet til Håkon endrer livet hans. Nå skal han til VM og vil få møte de beste løperne i verden oftere, sier Hoen.
– Så er VM en bonus nå. Vi må ikke legge forventningene for høyt, han er der som en «læregutt+». Kommer han seg videre fra innledende heat
til semifinale, er det fantastisk, fortsetter Hoen.Håkon Moe Berg fra Kyrksæterøra er en del av treningsgruppen «Team Trøndelag» ledet av brødrene Ola og Erik Sakshaug.
– Miljøet har hatt veldig mye å si for Håkon. Jeg tror egentlig ikke han ville vært så interessert i å være løper om det ikke var for resten av gjengen. For han er egentlig interessert i veldig mange andre ting – som droner og fly, sier Ola Sakshaug.
Han merker allerede effekten av onsdagens løp.
– Nå blir det helt andre løp han blir invitert til. Tidligere har han ikke fått sjanse til å løpe mot de beste. Nå får han mange flere muligheter til å springe fort, sponsorer melder seg og telefonene våre er fulle av henvendelser fra media, sier Sakshaug.
– Det er litt komisk. Alt blir snudd opp ned fordi han gjør et bra løp, men han var jo egentlig en like god løper sist uke.
Han mener Moe Berg skilte seg ut i feltet i Tyskland.
– Alle sto med sponsor-singleter fra Hoka, Adidas, Nike og så videre. Mens Håkon sto med en grønn singlet med Kyrksæterøra på, sier Sakshaug og legger til:
– Han har aldri hatt en skoavtale eller sponsor. Vi har trent ham så bra som mulig på dugnad. Jeg er veldig stolt av at vi viser at han kan komme til 3.30 med et så enkelt opplegg. Vi trener ikke i høyden, vi trener i Trøndelag. Så får vi se nå når det blir penger og utstyrsleverandører inn i bildet.
Fra Kenya har det også dukket opp en komet på 1500 meter: