Kongeparet kunne mandag krysse av enda en kommune da de besøkte Aremark i Østfold.
– Så hyggelig å være her hos dere. Dronningen og jeg har gledet oss til besøket. Vi besøker Aremark for første gang, det synes vi var på tide, sa kongen i talen sin.
Han og dronning Sonja hadde kort tid tidligere ankommet Furulund Allbrukshus i Aremark i Østfold. Både store og små møtte opp med flagg for å ta imot de kongelige gjestene.
Kong Harald, dronning Sonja og ordfører Håkon Tolsby hilser på barnehagebarn og innbyggere under et besøk til Aremark kommune i Østfold fylke. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Kongen brukte også tid på å rose friidrettstalentet Henriette Jæger, som kommer fra kommunen. 22-åringen har markert seg på friidrettsbanen de siste årene.
– Med vilje og innsats kan det skapes mye ut av lite. Store talenter kan vokse opp i små samfunn. Prestasjonene hennes under friidretts-VM i Tokyo i september var imponerende, sa kong Harald.
Han tok også opp Aremarks lange historie med å huse flyktninger.
– Aremark har en lengre flyktninghistorie enn de fleste andre i landet vårt. Under andre verdenskrig gikk det flere flyktningruter til Sverige. Og ingen andre steder i Østfold har bosatt flere ukrainere enn dere, sa han.
Kongeparet har som mål å dra på offisielt besøk til alle landets kommuner. Ifølge en oversikt Kongehuset sendte NTB i februar, står nå disse ni kommunene igjen:
- Beiarn (Nordland)
- Nissedal, (Telemark)
- Siljan (Telemark)
- Etne (Vestland)
- Samnanger (Vestland)
- Vaksdal (Vestland)
- Askvoll (Vestland)
- Rindal (Trøndelag)
- Høylandet (Trøndelag).
Husker du denne? Det gikk galt da kongen var på besøk i Danmark:
Publisert: 20.10.25 kl. 19:19Oppdatert: 20.10.25 kl. 19:59