Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_8298270471bc7bb212ea808f8e977418, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Konkurransetilsynet vurderer å forby Telenors oppkjøp av GlobalConnect - NorwayToday

Konkurransetilsynet vurderer å forby Telenors oppkjøp av GlobalConnect

2 days ago 9


Saken oppdateres...

Bakgrunnen er at tilsynet frykter dyrere og dårligere bredbåndstjenester på grunn av svakere konkurranse dersom Telenor får kjøpe Global Connect sin privatkundevirksomhet.

– God konkurranse er avgjørende for å sikre forbrukerne tilgang til best mulig varer og tjenester til lavest mulig pris. Konkurransetilsynets foreløpige vurdering er at konkurransen i bredbåndsmarkedet vil svekkes hvis Telenor får overta GlobalConnect sin privatkundevirksomhet, sier Gjermund Nese, avdelingsdirektør for finans og kommunikasjon.

Konkurransetilsynet har fredag varslet selskapene om at det kan bli aktuelt å forby oppkjøpet.

Tilsynet skriver at Telenor og Global Connect tilbyr bredbånd i mange geografiske områder hvor de er nære konkurrenter. Oppkjøpet vil derfor innebære at forbrukere som i dag kan velge mellom bredbånd fra disse to selskapene, får færre valgmuligheter.

Tilsvarende bekymringer gjelder også for markedene for TV-tjenester til privatkunder, skriver Konkurransetilsynet.

– Selskapene har underveis i prosessen kommet med tilbud om såkalte avhjelpende tiltak for å imøtekomme Konkurransetilsynets bekymringer. Tilsynet har vurdert tiltakene og kommet til at de ikke fremstår som tilstrekkelige til å beskytte forbrukerne mot de negative virkningene av oppkjøpet, sier prosjektleder Eva Nysæther.

Dagens varsel er ikke et endelig vedtak. Selskapene får nå 15 arbeidsdager på å kommentere vurderingene i varselet. Deretter skal Konkurransetilsynet ha 15 arbeidsdager for å treffe endelig vedtak i saken, som er det er frist for 15. mai.

Read Entire Article