– Det er et fryktelig baklengsmål for Norge. Alexander Sørloth står på hæla, sier TV 2s ekspert Simen Stamsø Møller.
– Vi er fullstendig sløve når vi mister den midt på banen. Det er to rutinerte og selvskrevne spillere som egentlig serverer Nederland den. Det føles veldig klønete og veldig unødvendig, mener NRK-ekspert Carl-Erik Torp.
2. omgang var få minutter gammel da Sander Berge forsøkte å spille en enkel lissepasning opp mot Sørloth.
BAKLENGS: Tijjani Reijnders satte inn 2–1 til Nederland.
Foto: Piroschka Van De Wouw / REUTERS,NTBMen en løs pasning og en uoppmerksom spiss fikk se et Nederland som rappet ballen – satte fart – og plutselig lå ballen i nettet.
– Det er rot, det er rot, det er rot, sier Torp.
Da sto det 2–1 til nederlenderne, som også ble sluttresultatet.
– Jeg tror jeg er helt alene, siden pasningen fra Sander er i det tempoet den er, tenker jeg bare at jeg er alene. Så da blir det en glipp, det er synd, sier spissen til TV 2.
Se Bakrommets sending etter kampen her:
«Bakrommet» oppsummerer privatlandskampen mellom Nederland og Norge med eksperter og spillere.
Sist Norge tapte en fotballkamp var 13. oktober 2024 mot Østerrike. Da endte det 5–1. Siden har Norge vunnet elleve kamper og spilt én uavgjort.
– Det er ikke et norsk lag som vi har blitt kjent med gjennom kvaliken i dag. Vi treffer ikke det nivået, men heller ikke skremt. Det er et nivå vi kan konkurrere med når vi kommer til VM, sier NRKs fotballekspert Eirik Horneland.
Andrine Hegerberg lot seg heller ikke imponere over det norske nivået etter pause:
– Det henger ikke helt sammen, og Norge mister både struktur og ballbesittelse, mener NRK-eksperten.
Norge best – først
Men det norske laget – for anledningen i helsorte drakter – startet oppgjøret i den nederlandske hovedstaden best. Og aller best startet den for Andreas Schjelderup.
For Benfica-vingen lekte seg ute til venstre; først fintet han både til høyre og venstre. Så dro han seg innover og klinte til med innsiden av foten.
Ballen gikk rundt Nederland-forsvaret – i stolpen – og i nettet.
ADJØ: Denzel Dumfries ble lurt trill rundt av Andreas Schjelderup. Så sto det 0–1.
Foto: Fredrik Varfjell / NTB– Det er et mesterverk av en scoring. For en prestasjon av Andreas Schjelderup, som ikke er selvskreven på Norge når alle er med. Men dette er en god søknad for å få spilletid i VM, sier NRKs ekspert Carl-Erik Torp.
Dette var 21-åringens første mål på A-landslaget. Ståle Solbakken har tidligere fortalt at han satte «himmel og jord i bevegelse» for å signere den da 16 år gamle Schjelderup til FC København, men mislyktes.
Låta «Vikingblod» ble fremført for første gang live før Norges privatlandskamp mot Nederland fredag kveld.
Nå har han fått dra nytte av talentet som landslagstrener. Da Schjelderup scoret scoret på vakkert vis, klarte ikke NRKs ferske ekspert Eirik Horneland å dy seg. Han brøt ut i spontan applaus på pressetribunen.
– En vanvittig enkeltmannsprestasjon. Setter press på Nusa om kampen om startplass før VM sparkes i gang, sier NRK-ekspert Kristoffer Løkberg.
FEIRING: Andreas Schjelderup åpnet scoringskontoen for Norge i Amsterdam.
Foto: NTB«Captain's corner»
Det var ikke mer enn ti minutter at Norge fikk være i ledelsen i Amsterdam. Nederland fikk hjørnespark fra venstre, og kapteinen fikk rage høyest i feltet.
– Når den mannen kommer løs og innlegget er godt, så er det fare på ferde. En av de aller farligste spillerne i verden på dødball, det er Virgil van Dijk, sa Stamsø Møller.
UTLIGNING: Virgil van Dijk viste frem spenst og timing i duell mot Alexander Sørloth – og headet inn 1–1.
Foto: Fredrik Varfjell / NTBNorge fikk aldri den nødvendige sluttspurten, tross at Jørgen Strand Larsen var nære på å flikke inn utligningen ti minutter før slutt.
Dermed endte det med norsk tap. Norge har aldri slått Nederland i Nederland.
Oransjetrøyene er rangert som nummer syv i verden på Fifa-rankingen, og er i likhet med Norge VM-klare. De gikk gjennom VM-kvalifiseringen uten å tape (også i likhet med Norge).
Tirsdag tar Norge imot Sveits på Ullevaal til en ny privatlandskamp. Før fotball-VM starter i juni skal landslagsherrene også spille kamp hjemme mot Sverige, 1. juni.
Publisert 27.03.2026, kl. 22.36 Oppdatert 27.03.2026, kl. 22.53














English (US)