Mari Leinan Lund (25) hadde endelig nådd kombinerttoppen da et fall ødela hele VM-sesongen. Nå er hun igjen på krykker.
Fredag 9. mai kl. 07:34Denne uken fikk Tolga-løperen fornyet plass på landslaget. Samme dag ble det kjent at hun har vært gjennom en ny kneoperasjon.
Seks måneders opptrening står for tur.
– Jeg hadde et håp om at det var noe mindre rusk som skulle renskes ut, og at det ville bli et kortere forløp, sier Leinan Lund til NTB.
Annen innstilling
De neste ukene blir det hun kaller et «rolig regime på krykker». Hun ønsker ikke å spå om hun rekker verdenscupstarten mot slutten av året.
– Jeg skal bruke god tid denne gangen, ta rehabiliteringen med en litt annen innstilling og åpne horisonten litt mer. Sist hadde jeg et voldsomt tunnelsyn og gjorde ikke noe annet enn å være inne i kneet hele året, forteller 25-åringen.
Det var i mars i fjor at uhellet var ute. Leinan Lund falt i hoppbakken i Granåsen og fikk påvist et avrevet korsbånd og ødelagte menisker. Få måneder før hadde hun tatt sine to første verdenscupseirer individuelt.
Mental smell
I det lengste håpet hun å rekke VM på hjemmebane.
– Jeg fikk en kraftig mental smell da det viste seg at det ikke gikk, sier Leinan Lund.
Sportssjef Ivar Stuan ble overrasket da det ble klart at hun måtte opereres på nytt.
– Dette viser hvor alvorlig en slik kneskade er for en toppidrettsutøver og hvor lang tid det kan ta. Nå er det viktigste at kneet til Mari blir 100 prosent bra igjen, sier Stuan til NTB.