Frp-leder Sylvi Listhaug fikk hjelp av partner fra PR-byrået First House når hun forberedte seg til kveldens TV-debatt. Han sier at han gjør det gratis.
Klokken 21.15 braker det løs i partilederdebatten til NRK fra Arendalsuka.
Partilederdebatten signaliserer at den intense delen av valgkampen er i gang for alvor. Da gjelder det å gjøre et godt inntrykk.
De ni partilederne bruker derfor timevis på debattforberedelser på møterom og hotellrom rundt omkring i Arendal mandag ettermiddag. Frp-leder Sylvi Listhaug har fått hjelp fra en PR-topp for å forberede seg.
VG har observert følgende PR-topp på vei ut fra møterommet Frp har brukt i ettermiddag før debatten:
- Partner i First House, Ole Berget.
Nettavisen skrev først om saken.
Frp-leder Sylvi Listhaug var selv seniorrådgiver i First House i 2012–2013.
Partner i First House og tidligere Frp-statssekretær
Berget var statssekretær i Finansdepartementet for tidligere partileder Siv Jensen.
VG har spurt Berge om han har hjulpet Listhaug med debattforberedelser. Han sier at han jobber gratis:
– Det er vel godt kjent at jeg er en aktiv Frp-er, sist som nestleder av nominasjonskomiteen i Oslo Frp og valgkomiteen i Vestre Aker. Jeg bruker litt av fritiden min på partipolitisk arbeid når jeg har anledning, skriver Berget i en tekstmelding til VG.
VG har spurt Listhaug om en kommentar. Frp opplyser at hun ikke har tid til å kommentere nå på grunn av forberedelser til NRKs debatt.
Flere First House-topper
Flere Frp-topper har hatt sitt virke i First House etter Solberg-regjeringen.
Tidligere justisminister Tor Mikkel Wara var har vært i PR-byrået i to omganger. Han er i dag førstekandidat for Frp i Oslo.
Frp-topp og tidligere First House-partner
Daglig leder i First House er Jon Georg Dale. Han er tidligere samferdselsminister og landbruksminister for partiet.
Tidligere Frp-statsråd