Mainz-sjef raser før Rosenborg-kampen: – Vi har prøvd alt

2 days ago 1


profeten-promo-player

Kaller det tyske fotballforbundet for «skrivebordsakrobater» før torsdagens europacup-kamp.

Oppdatert torsdag 21. august kl. 15:23
  • Mainz 05 møter Rosenborg i Conference League-kvalifisering torsdag kveld.
  • Sportsdirektør Christian Heidel er rasende på det tyske fotballforbundet, kalt dem «skrivebords-akrobater».
  • Mainz måtte spille DFB-pokal bare tre dager før kampen, til tross for anmodning om utsettelse.
  • Norske klubber får større hensyn med tanke på Europaspill.

Bundesliga-klubben Mainz 05 møter Rosenborg i den VG+ Sport-sendte Conference League-kvalifiseringen torsdag kveld. I forkant av oppgjøret er sportsdirektør Christian Heidel er rasende på det tyske fotballforbundet.

Årsaken er at Mainz måtte spille DFB-pokal mandag kveld – bare tre dager før kampen i Trondheim. Heidel ba om å få spille fredag eller lørdag i stedet, men fikk blankt nei.

– Det som skjedde er en farse for meg, sa 62-åringen til Sky, ifølge den tyske avisen Bild.

Årsaken? I helgen arrangerte Dresden byfestivalen «Canaletto» med tilhørende sikkerhetsforskrifter fra tyske myndigheter.

– Vi har sagt klart at vi ønsket å spille fredag eller lørdag. Vi har prøvd alt, men jeg fikk ikke ett hint om at herrene i DFB hadde gjort en innsats, fortsetter Heidel.

Tidligere Rosenborg-spiller, og VG-ekspert på torsdagens kamp Pål-Andre Helland har til dels forståelse med Mainz-toppen.

– Det er ikke maks tilrettelegging. Da fikk dem ikke trent skikkelig før i går, men det er ikke helt uvanlig i europeisk fotball med kamp søndag og europacup onsdag. Det blir like mange dager mellom, forklarer han.

Han kaller DFB-ledelsen for «skrivebords-akrobater» og mener de ikke forstår at det handler om tysk fotball når Mainz spiller internasjonalt.

– Som internasjonal representant handler det om tysk fotball. Det har jeg ikke forstått. Jeg har til i dag ingen forklaring, sier han.

Der man i Tyskland legges til rette for kulturarrangement på bekostning av tyske lags oppladning i Europa har man i Norge tatt store hensyn med tanke på norske sjanser i Europa.

RBK spilte ikke kamp forrige helg – og skal ikke i aksjon kommende helg grunnet tilrettelegging for spill i Europa. De to kampene ble spilt tidligere i vår i stedet.

– Da kan du makse inngangen til kampen og jobbe på nerdenivået med kampplanen. Har du kamp hver tredje dag blir det mer småjusteringer. Nå har RBK fått jobbet med Mainz siden de slo ut Hammarby sist. Mainz har ikke kunnet fokusere mot RBK før etter cupkampen, forklarer Helland.

For og imot

Tilrettelegging for europacup

For:

Bedre forberedelser: Klubbene som deltar i europacupen får et mer behagelig kampprogram når de spiller kvalifisering til turneringene på sommeren. Kamper som er flyttet, gjør at de kan få spillefri mellom tøffe kamper i Europa.

Bedre ranking: Eliteseriens ranking blant Europas ligaer er forbedret de siste årene, blant annet som følge av europacupdeltagelser. Dette kan gi antatt lettere trekning i europacupen og flere plasser i europacupene. Norge fikk én ekstra plass i 2024.

Bedre økonomi: Klubber som deltar i europacupene kan tjene store penger. Også de norske toppklubbene som ikke deltar, får en liten andel i form av solidaritetsmidler fra Uefa (Det europeiske fotballforbundet).

Andre gjør det: Andre europeiske ligaer har gått inn for å tilrettelegge i forskjellig grad for sine Europa-klubber.

Imot:

Ujevn tabell: Eliteserien fremstår uoversiktlig ved at tabellen blir ujevn. Kamprytmen blir også forstyrret, spesielt for lagene som ikke deltar i Europa, men som likevel får kampene sine flyttet. Enkelte lag får flere kamper og «tyvstarter» poengfangsten, mens andre får færre kamper og kan havne bakpå.

Uforutsigbart for supporterne: Kamper er flyttet på noe kort varsel og gjerne til uvante tidspunkt i midtuken, som igjen kan bety dårligere oppmøte på stadion og mindre tilgjengelige reiseruter for bortesupportere.

For stor grad av fordel: Å gi enkelte lag fridager eller flytting av kamper kan gi dem en konkurransefordel i Eliteserien – for eksempel mer hvile og skadeforebygging – på bekostning av andre lag.

Også Brann har fått lagt til rette for spill i Europa. De skal i aksjon mot Larnaca torsdag og hadde spillefri mellom de to kampene mot Häcken tidligere i august. De har også spillefri mellom kampene mot det kypriotiske laget i Europa League-playoffen.

Read Entire Article