Det har kostet dyrt for flere bilprodusenter etter USAs tollavgjørelse.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 20 minutter siden
Kortversjonen
- USA innførte 25 % toll på biler i april med tillegg for bildeler, som rammer bilprodusenter hardt med 27,5 % totalt.
- Porsche og Mercedes-Benz rapporterer store tollutgifter, og mange bilselskaper merker lignende økonomiske smerter.
- USA og EU har nå en tollavtale, det er uklart om biler og bildeler inngår i denne.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
USA innførte 25 prosent i ekstra tollavgifter på biler i starten av april. Deretter kom det en ytterligere toll på bildeler en måned senere.
Det gjør at flere bilprodusenter får en toll på 27,5 prosent. Kvartalsrapportene viser at flere bilprodusenter har fått heftige smell fra avgiftene.
Bilsektoren anses å være svært sårbar for amerikanske tollsatser. Deler og komponenter produseres i flere forskjellige land og sendes frem og tilbake før bilen er ferdig. Flere har fabrikker i USA, og vareflyten blir dyrere.
Les på E24+
Helsearbeider satser på utbytter: – Nå tjener jeg mer på det enn på jobben
– Verden endrer seg dramatisk
Porsche er en av dem som har blitt rammet.
– Vi fortsetter å møte betydelige utfordringer rundt om i verden. Og dette er ikke en storm som vil passere, uttalte Oliver Blume, styreleder i Porsche, ifølge CNBC.
– Verden endrer seg dramatisk, og fremfor alt, annerledes enn hva som var forventet for bare noen få år siden. Noen av de strategiske beslutningene som ble tatt den gangen, fremstår i et annet lys i dag.
- Porsche melder at tollavgiften på 27,5 prosent i første halvdel av 2025, førte til en tilleggsutgift på 400 millioner euro.
- Mercedes-Benz Group sier at tolleffekten har ført til en utgift på 370 millioner euro i andre kvartal.
- Stellantis har i første halvår i år hatt kostnader på 300 millioner euro grunnet toll.
- Volkswagen melder om kostander på 1,3 milliarder euro i årest første halvdel.
- General Motors sa i forrige uke at tollsatsene kuttet resultatet deres for andre kvartal med 1,1 milliarder dollar.
- Hyundai blir rammet av tollkostnader på 606 millioner dollar i andre kvartal.
- Ford har 0,8 milliarder dollar knyttet til tolleffekter. De venter en toll-smell på 2 milliarder dollar og at overskuddet vil falle med 36 prosent i år ettersom Trumps tollsatser reduserer inntjeningen.
- Toyota advarte denne uken om en tollsmell på 9,5 milliarder dollar
Volvo, eid av kinesiske Geely, og britiske Aston Martin melder også om at de blir påvirket av biltollen.
Handelsavtaler på plass
Forrige uke landet USA og EU en tollavtale, hvor EU får 15 prosent toll.
Det er flere ubesvarte spørsmål etter EU-USA-tollavtalen. Blant annet om 15 prosent toll på de fleste EU-varer ikke inkluderer unntak på biler og bildeler.
Det har vært mye fram og tilbake på hva prosenten skulle ende på. Tidligere i år truet Trump med en tollsats opp mot 30 prosent.
Nå har også Norge fått på plass sin toll. Norge endte opp med 15 prosent toll på alle varer. Tollsatsene Trump kom med 1. august trer i kraft torsdag denne uken.
De fleste land i verden endte opp med avtaler mellom 10 til 30 prosent. Tidligere uttalte USA at mange land kunne forvente høye satser opp mot 50 prosent.