Mbappé ydmyket City: – Klasseforskjell

2 months ago 21


Trygt plassert på innbytterbenken fikk Erling Braut Haaland se hans Manchester City ryke ut av Mesterligaen mot de regjerende mesterne Real Madrid.

I det motsatte oppgjøret for én uke siden var det jevnt. Det var det ikke onsdag kveld.

– Klasseforskjell på lagene omtrent fra første spark på ballen, men det er Mbappé som vil stå igjen som kampens gigant, oppsummerer NRKs fotballekspert Kristoffer Løkberg.

For etter timen gliste Real Madrids superspiss til kamera mens han holdt oppe tre fingre.

Tilsvarende antall mål han hadde scoret på City-keeper Ederson.

Kylian Mbappe viser tre fingre - like mange mål som han scoret mot Manchester City.

HAT TRICK: Kylian Mbappé viser tre fingre – like mange mål som han scoret mot Manchester City.

Foto: AFP

– Svakt stopperspill

Målshowet startet nesten umiddelbart etter avspark.

En lang ball ble spilt i bakrom mot hurtigtoget Mbappé.

Han ga City-stopper Ruben Dias et lite dytt i ryggen, før han på vakkert vis chippet ballen over keeper Ederson og i mål.

– Svakt stopperspill, men det der var grunnen til at Real Madrid signerte Mbappé. Han har fart, kraft og besluttsomhet, og er der når det gjelder som mest på den største scenen, sier NRK-ekspert Løkberg om scoringen.

Kylian Mbappe feirer sin scoring tidlig i kampen mot Manchester City.

I MÅL: Kylian Mbappé feirer sin scoring tidlig i kampen mot Real Madrid.

Foto: AP

Doblet

En halvtime senere satte samme mann inn sin andre for kvelden. Hovedstadslaget satte på gasspedalen, og da hang ikke City med.

En ubesluttsom Abdukodir Khusanov ga superspissen det rommet han trengte til å først dra av en mann, så skyte inn 2-0, og 5–2 sammenlagt.

– Det er ikke ofte du ser Manchester City bli rundspilt, men det blir de så til de grader her, sier TV 2s ekspertkommentator Jesper Mathisen.

Erling Braut Haaland startet på benken for Manchester City.

BENKET: Erling Braut Haaland startet på benken for Manchester City.

Foto: AP

Avgjort

Ingen av lagene gjorde endringer etter hvilen, ei heller Kylian Mbappé.

Han fortsatte i samme storslag.

Spissen fikk ballen ute til venstre, dro seg inn og skrudde ballen i lengste hjørne. City lå under med fire sammenlagt og hadde resignert fullstendig.

– Selvsagt måtte det bli hat trick, utbryter Løkberg.

Vikings Kristoffer Løkberg etter eliteseriekampen i fotball mellom Rosenborg og Viking på Lerkendal stadion.

EKSPERT: Kristoffer Løkberg roser måten Mbappé kom seg til scoring på.

Foto: Ole Martin Wold / NRK

Erling Braut Haaland startet aldri oppvarmingen, og fikk i stedet prima plasser til å se at de engelske ligamesterne knapt hadde avslutninger mot mål.

På overtid skulle de riktignok få et trøstemål. Et frispark fra City gikk i stolpen, og på returen var Nicolas Gonzalez først frempå. Han pirket ballen i mål fra kloss hold.

Pep Guardiolas mannskap er dermed ute av verdens gjeveste klubbturnering. Real Madrid skal på sin side møte enten Atlético Madrid eller Bayer Leverkusen i det ordinære sluttspillet i Mesterligaen.

Om Haaland hadde scoret i denne kampen – eller senere i sesongens utgave av turneringen – hadde han blitt tidenes yngste til å nå 50 scoringer.

Den rekorden klarer han ikke å slå, og innehaveren forbli dermed Mbappé.

Trekningen skjer på fredag.

Publisert 19.02.2025, kl. 22.50 Oppdatert 19.02.2025, kl. 22.52

Read Entire Article