Næringslivstopp besøkte Epstein i New York

4 hours ago 3


På invitasjon fra Terje Rød-Larsen besøkte daværende Statoil-styremedlem Grace Reksten Skaugen den overgrepsdømte milliardæren Jeffrey Epstein. – Hadde ikke undersøkt hva han var dømt for.

Grace Reksten Skaugen besøkte Jeffrey Epsteins hus i New York i 2013. Bildet er fra en tidligere anledning. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 40 minutter siden

Kortversjonen

Besøket i Epsteins fasjonable bolig i New York fant sted i september 2013, viser de mye omtalte Epstein-filene som det amerikanske justisdepartementet friga forrige fredag.

Reksten Skaugen var på det tidspunktet styremedlem i Statoil (nå Equinor) og i matvaregiganten Orkla.

I etterkant takket hun den overgrepsdømte milliardæren for oppholdet:

«Kjære Jeff! Først av alt takk så mye for at du tok imot meg i det vakre huset ditt og for skyss til flyplassen. Setter stor pris på det!»

– Rød-Larsen inviterte

Reksten Skaugen sier hun uansett var i New York da Terje Rød-Larsen tok initiativ til besøket.

– Jeg ble invitert av Rød-Larsen til å treffe ham, noe jeg først sa nei takk til fordi jeg skulle reise tilbake til Oslo, sier hun til E24.

– Men Rød-Larsen ba meg komme innom og sa at Epstein har en bil stående, så du blir kanskje kjørt til flyplassen.

Les også

Rød-Larsen dro inn Brende før boligkjøp

Hun understreker at Rød-Larsen på dette tidspunktet var undersekretær i FN og Generalsekretærens spesialutsending med ansvar for Libanon.

– På invitasjon fra en respektert FN-diplomat var det ikke naturlig å takke nei til et møte der han var til stede, sier hun.

– Jeg så dessuten en mulighet til å diskutere noen ideer jeg hadde hatt lenge om teoretiske betraktninger av obligasjoner – med en person som var kjent for sin intelligens og viten på dette området. Dette spørsmålet var hovedtema i det korte besøket og er også tema i e-posten som dere har sett.

Hadde ikke undersøkt

Da Reksten Skaugen besøkte Epstein i New York, var han allerede en dømt seksualforbryter, med en dom fra 2008. Den norske næringslivstoppen sier hun var kjent med at han hadde en dom.

– Jeg hadde hørt om fengselsoppholdet, uten at jeg (dessverre) undersøkte nærmere hva han var dømt for, skriver hun i en sms til E24.

– De forferdelige handlingene som senere ble avdekket, var ukjent for meg, og tilsynelatende for mange, på dette tidspunktet. Han hadde tilsynelatende opparbeidet en svært respektabel krets av akademikere og andre betydningsfulle mennesker som han omga seg med og var kjent for.

Les også

Skandale-politiker til Epstein: «På Bilderberg med vennen din fra Norge»

I etterkant av møtet i 2013, dreide e-post-utvekslingen med Epstein seg i stor grad om et spørsmål om obligasjoner.

– Det var et teoretisk finansspørsmål jeg spurte ham om, sier Reksten Skaugen.

Hun understreker at det ikke var et personlig finansspørsmål hun stilte, men et teorispørsmål hun hadde i forbindelse med økonomistudier hun tok.

Hun kan ikke huske om hun hadde noe mer kontakt med Epstein enn mailutvekslingen og besøket i 2013.

– Jeg traff ham aldri igjen, sier hun.

Leilighet til «halv pris»

Reksten Skaugen er datter av skipsreder Hilmar Reksten og gift med tidligere skipsreder Morits Skaugen.

Fem år etter Grace Reksten Haugens New York-besøk, solgte ektemannen en Frogner-leilighet til «halv pris» etter datidens markedsverdi til Terje Rød-Larsen.

Terje Rød-Larsen var den som inviterte Grace Reksten Skaugen til Epsteins hus i New York. Her fra Davos i 2018. Foto: Heiko Junge / NTB

Salget ble gjennomført etter forhandlinger med Epstein. Morits Skaugen sa denne uken til VG at «salget ikke var frivillig» og at møtet med Epstein i Paris «var så jævlig at det vil jeg ikke snakke om».

Reksten Skaugen ønsker ikke å uttale seg om leilighetssalget ektemannen gjorde til Terje Rød-Larsen og kona hans Mona Juul.

– Jeg hadde absolutt ikke noe med det å gjøre og har ikke noe mer å tilføye til det.

Les også

Det knaker i tilliten

Read Entire Article