Nederlandsk ekspert om norsk dominans: – Det er en liten krise

4 months ago 23


 Douwe Bijlsma/Orange Pictures/ShutterstockNORSKTOPPEN: Antoinette Rijpma-de Jong (t.v.) og Jutta Leerdam opprettholdt nederlandsk dominans på kvinnesiden. Sander Eitrem var i egen klasse i allround på herresiden. Foto: Douwe Bijlsma/Orange Pictures/Shutterstock

En nederlandsk journalist spår ny norsk gullalder på skøyter.

Mandag 13. januar kl. 03:43

Kortversjonen

  • Sander Eitrem sikret Norges første allround-EM-gull på skøyter siden 1991.
  • Peder Kongshaug tok sølv, og de brøt Nederlands lange dominans.
  • Telegraaf-journalist spår ny norsk gullalder og mener det er en krise i allround-laget i Nederland.
  • Neste utfordring for de norske skøyteløperne blir VM på Hamar i mars.

Ni EM på rad har Nederland tatt gull. Sander Eitrem sørget for at ti strake bare ble en drøm.

«Det nederlandske hegemoniet er over», skriver storavisen De Telegraaf, på tross av at Nederland tok tre av fire gull: To i sprint og et i allround for kvinner.

Men utsagnet er myntet på at Sander Eitrem tok Norges første EM-gull på skøyter allround siden Johann Olav Koss i 1991, og for første gang siden 2011 ble det ikke nederlandsk mester.

I tillegg tok Peder Kongshaug annenplassen, mens beste nederlender Beau Snellink ble henvist til bronse, langt bak de to nordmennene.

– Dere bør være stolte av disse to. De er utrolig gode. Jeg er veldig imponert, sier Telegraafs mangeårige skøytejournalist Renze Lolkema til VG.

17 av de siste 20 EM-gullene i allround på herresiden har gått til Nederland.

Siste 20 vinnere EM-allround på herresiden

Av de 20 siste europamesterne på herresiden er 17 nederlandske:

2002: Jochem Uytdehaage

2003: Gianni Romme

2004: Mark Tuitert

2005: Jochem Uytdehaage

2006: Enrico Fabris (Italia)

2007: Sven Kramer

2008: Sven Kramer

2009: Sven Kramer

2010: Sven Kramer

2011: Ivan Skobrev (Russland)

2012: Sven Kramer

2013: Sven Kramer

2014: Jan Blokhuijsen

2015: Sven Kramer

2016: Sven Kramer

2017: Sven Kramer

2019: Sven Kramer

2021: Patrick Roest

2023: Patrick Roest

2025: Sander Eitrem (Norge)

Lolkema håper faktisk at søndagens seier er starten på et skifte på herresiden.

– Jeg håper det, for disiplinen sin del. Den trenger ny energi etter mange år med nederlandsk dominans. I Nederland tar man seierne for gitt. Vi trenger nye fiender, mener Telegraaf-journalisten.

Foran 12.000 supportere i Thialf ble det norsk på norsk. Stemningen sto likevel i taket.

– Jeg følte at de ikke bare jublet for nederlenderne. De setter nok pris på at det kommer noen utenfra og gir dem motstand, sier Sander Eitrem til VG.

Sammen med Kongshaug brøt han dominansen i Nederlands storstue, og på kvinnesiden sikret Ragne Wiklund bronse.

Eitrem og Kongshaug har vokst opp med å se Sven Kramer knuse norske gullhåp år inn og år ut.

– Det er stort å gjøre det her. Vi har sett Sven Kramer herje i mange år, sier Eitrem, før Peder Kongshaug følger opp.

– Det er ingen steder som er så gøy som i Thialf. Jeg skulle ønske det var slik hver helg.

Lolkema omtaler Norge som den «gamle erkefienden». Norge tok sitt 39. EM-gull i allround. Nederland har 37.

– Før helgen var historien i Nederland: «Kan Norge endelig slå tilbake?», sier Lolkema.

Det er første gang siden 2006 at ikke en nederlandsk løper tok gull eller sølv i allround-EM.

– Snellink skal være glad for at han klarte bronsen, men differansen er stor. Det er en liten krise i det nederlandske allround-laget og på langdistanse, sier Lolkema videre.

Den uttalelsen går ikke sølvmedaljør Peder Kongshaug med på.

– Det er langt fra noen krise i Nederland. På distanse har de to av verdens beste. De kommer til å vinne mye i mange år fremover, og så skal vi begrense dem noe, sier Kongshaug til VG.

Nå venter VM på Hamar i mars. Amerikanske Jordan Stolz er regjerende mester. Nederlandske Patrick Roest tok sølv i fjor, men han har ikke vært i slag denne sesongen.

– De to (Eitrem og Kongshaug) er de store favorittene fra Europa. De er mentalt sterke, jeg merket det på Eitrem nå. Han er blitt voksen, mener Lolkema.

Det favorittstempelet tar de norske medaljevinnerne med begge hender.

– Vi har satt en standard nå. Alt annet enn pall blir ikke bra nok. Ambisjonene blir ikke lavere nå, sier Eitrem selvsikkert.

– Trives dere med presset?

– Jeg trives egentlig litt med det. Nå er listen lagt, svarer Kongshaug.

Read Entire Article