Vil endre spillbransjen for alltid.
Dagens Xbox Series X.
Anders Brattensborg Smedsrud / Tek.no
Microsofts neste Xbox-konsoll vil kjøre PC-spill. Nyheten ble delt av den nye Xbox-sjefen, Asha Sharma, på X torsdag:
– Flott start på morgenen med Team Xbox, hvor vi snakket om vårt engasjement for tilbakekomsten til Xbox, inkludert Project Helix, kodenavnet for vår neste konsollgenerasjon, skrev hun.
Hun la til at hun ser frem til å diskutere konsollen på Game Developers Conference (GDC) neste uke, noe som betyr at vi kan får flere detaljer da.
Hybrid mellom konsoll og PC
Dette er første gang Microsoft bekrefter at den neste konsollen deres vil være en hybrid PC-enhet, men i fjor sommer uttalte daværende Xbox-sjef at den «ikke ville være låst til en butikk». Det ble også fortalt at de ville «sikre at Windows var den fremste plattformen for spill».
Det spekuleres i om Microsofts neste konsoll vil kjøre en TV-optimalisert versjon av «Xbox fullskjermopplevelsen» som i disse dager rulles ut til Windows-enheter, og er å se på håndholdte PC-er som ROG Xbox Ally X.
«Xbox fullskjermopplevelsen» på en Xbox ROG Ally X.
Anders Brattensborg Smedsrud / Tek.no
Via Xbox fullskjermopplevelsen kan Windows-maskiner i dag spille PC-spill fra et Xbox-lignende grensesnitt som kjører på toppen av et slanket Windows 11, og enkelt integrere spill fra andre spillbutikker.
Om vi skal tippe, vil Microsoft utvikle dette videre for den nye Xbox-konsollen, der rene Xbox-spill selvsagt også vil være støttet.
Frister en Xbox som kan spille PC-spill?
Ja!
Usikker.
Nei, har ikke trua på Xbox.
Mange spørsmål
En Windows-basert Xbox, som det nødvendigvis må være, reiser flere spørsmål. Det er usikkert hvor mye ressurser operativsystemet vil kreve, og hvor sømløst integrasjonen med butikker som Steam og Epic Games Store vil fungere. I tillegg gjenstår det å se hvordan spill som krever mus og tastatur skal håndteres på en konsoll.
Microsoft har ikke delt mange detaljer om neste generasjon Xbox, men fra tidligere uttalelser ligger den an til å bli betydelig dyrere enn dagens Series X.
Tidligere rykter om en lansering allerede neste år virker nå usannsynlige. Den siste tiden kraftige prisøkning på komponenter som minne, lagring og grafikkort har trolig skjøvet lanseringsvinduet for både Microsoft og Sony til 2028 eller 2029. Det vil i så fall gjøre dagens konsollgenerasjon til den lengstlevende i historien.
Spillene vil avgjøre
Lanseringstildspunkt og spesifikasjoner er spennende, men det viktigste momentet å følge med på inn mot neste konsollgenerasjon er hvordan spillutvalget blir. Der Xbox de siste årene har valgt å gå bort fra spilleksklusiver, og gi ut sine beste titler på PlayStation i tillegg til PC, har den nye Xbox-sjefen signalisert at hun er åpen for å endre dette igjen.
En konsoll som kombinerer egne store egne titler med full støtte for PC-spill, kan bli en kraftig konkurrent til både PC-markedet og den kommende SteamMachine, selv om sistnevnte ventes å bli rimeligere når den slippes senere i år.
Samtidig velger Sony en annen strategi. Etter det de omtaler som skuffende salg på PC, vil de nå returnere til streng konsolleksklusivitet for å beskytte PlayStation-merkevaren.
For Microsoft står det uansett svært mye på spill. Salget av konsoller har stupt, spill er kansellert, eksklusivene er borte og prisen på gamepass er satt opp med 70 prosent det siste året:

4 weeks ago
12







English (US)