Norge trenger innvandrerne!

2 days ago 1


KRONIKK: LORELOU DESJARDINS

jurist, forfatter og samfunnsdebattant

Vi er bare noen uker unna et viktig valg i Norge, og selvsagt er innvandringsdebatten en sentral del av diskusjonene.

Frps Simen Velle mener at utenlandske studenter truer boligplassene til norske studenter.

Tidligere NRK-journalist Anders Magnus skriver om innvandrere som en trussel mot velferdsstaten.

Sylvi Listhaug sier hun vil stoppe strømmen av innvandrere.

Hun vil for eksempel få en farlig svensk innvandrer ut av landet, nemlig Greta Thunberg ...

Så jeg lurer på noe: Hva er egentlig poenget med innvandrere? Har Norge og nordmenn noe å lære fra andre kulturer?

Problemet med mange nordmenn som ser godt ut mot høyre, er at det virker som om de tror at Norge klarer seg uten innvandrere. At Norge egentlig ikke trenger verden. At Norge klarer seg selv.

 Hva hadde Norge vært uten?   Foto: helge / VGKEBAB: Hva hadde Norge vært uten? Foto: helge / VG

Alle som kommer utenfra er liksom en trussel, mot alt det vakre med Norge: fjorder, ytringsfrihet og velferdsstaten.

Men hvordan hadde Norge sett ut uten utenlandsk innflytelse?

Tenk på en fredagskveld i Norge – uten taco, uten pizza, uten kebab, uten Netflix, uten italiensk vin eller uten pakistansk mango. En kveld med poteter?

Å nei, vent litt. Poteter ble også importert, fra Sør-Amerika. En fredag kveld med tørrfisk, da.

Hva hadde vi spist i dette landet? Kun fire prosent av Norges jord er dyrkbar.

Vet du hvordan jeg vet det? Det var pensum da jeg tok eksamen for å få norsk statsborgerskap.

Det Norge produserer – rent vann, olje og egen strøm – er ikke akkurat nok til å brødfø 5,5 millioner mennesker.

Men vi kan vel importere taco uten å importere meksikanere (for å si det på den måten)? Fint, la oss finne ut hva Norge hadde vært uten innvandrere:

 Odin Jæger / VGROSES: Komiker Yousef Hadaoui. Foto: Odin Jæger / VG

For noen år siden lagde komikeren Yousef Hadaoui i programmet Svart Humor en fantastisk video om hvordan Norge ville ha sett ut uten innvandrere.

Det var morsomt, men også alvorlig. Alle jobbene nordmenn ikke vil ha, blir stående tomme. Kebaben fylles med brunost.

Men det handler ikke bare om kebab. Det handler om arbeidslivet og økonomien.

Mange bransjer i Norge hadde kollapset uten innvandrere. Hvem tar vare på de eldre? Hvem bygger husene, kjører bussene, plukker jordbærene?

Nordmenn blir eldre, og det blir ikke nok yrkesaktive til å dekke pensjoner og vaske alle gulvene og rumpene i eldreboligene.

Jeg ser ikke helt for meg at høyreorienterte vestkantgutter vil ha disse jobbene.

Ifølge regjeringens perspektivmelding vil mangelen på ansatte i helsesektoren bli så stor som 180.000 personer innen 2060. Det betyr at mange innvandrere må komme til Norge for å dekke dette behovet.

Mange fra Filippinene og Spania har allerede kommet.

Samtidig fyller innvandrere stillinger som krever høy kompetanse: ingeniører, IT-spesialister. Mange starter egne bedrifter og skaper arbeidsplasser.

 Magnar Kirknes / VGFREDAGSFAVORITT: Taco, i Norge alltid uttalt i entall. Foto: Magnar Kirknes / VG

Ifølge SSB har nesten en million personer i Norge innvandrerbakgrunn. Jeg er en av dem, og min sønn er såkalt annengenerasjonsinnvandrer. Hadde Norge klart seg uten oss?

Ja helt sikkert. Men hadde Norge klart seg uten innvandrere? Det tror jeg ikke.

Istedenfor å rope at vi ikke ønsker utenlandske studenter og innvandrere velkommen, bør Norge gå motsatt vei. Vi bør sikre at det er nok innvandrere i dette landet slik at landet går rundt.

Siden tiden før pandemien har det vært en nedgang i innvandring til Norge, noe jeg skrev om i en VG-kronikk om at Norge blir mindre og mindre attraktivt.

Kronen er svak, boligprisene er for høye og lønnen er ikke like kompetitiv lenger. Dessuten er vintrene kalde og mørke, og det er ikke slik at man får seg 100 norske venner med én gang i dette landet.

Så hva er poenget med innvandrere? Det samme som med nordmenn: Vi er her for å leve, jobbe, elske, oppdra barn og bidra til samfunnet. Og gjerne spise litt taco underveis.

Altfor mange nordmenn later som om Norge ikke er en del av verden. Som om landet kunne klart seg helt alene, på kortreist rogn og dugnad.

Som om vi kunne hatt Netflix uten USA, kaffe uten Brasil, og drivhus uten migrantarbeidere. Nordmenn vil ha taco, men ikke meksikanere. Kebab, men ikke de som lager den.

Et åpent marked, men lukkede grenser.

Men Norge er en del av verden. Og Norge trenger verden. Norge trenger innvandrere.

Spørsmålet er: Trenger verden Norge?

Dette er en kronikk. Kronikken gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til debatt@vg.no.
Read Entire Article