Norges Bank vil gi Israel-oppdatering tirsdag

1 day ago 5


Den skal komme samtidig som Oljefondet presenterer resultatene for første halvår.

Oljefond-sjef Nicolai Tangen. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Norges Bank Investment Mangement (NBIM) vil gi oppdatering om fondets investeringer i Israel på tirsdag, ifølge en pressemelding.

Oppdateringen kommer i sammenheng med at NBIM, som forvalter Oljefondet, skal presentere fondets resultater for første halvår.

Det skal skje i Sparebanken Norges lokaler i Arendal, i forbindelse med Arendalsuka, som er neste uke.

Fondets Israel-investeringer har fått stor oppmerksomhet etter at Aftenposten mandag publiserte en artikkel om at Oljefondet kjøpte seg opp i selskapet Bet Shemesh Engines, som vedlikeholder kampfly Israel bruker i Gaza-krigen.

Oljefond-sjef Nicolai Tangen og finansminister Jens Stoltenberg har sagt at saken inneholdt «ny informasjon». I etterkant har det kommet frem at Frifagbevegelse skrev om saken i begynnelsen av juli.

Stoltenberg har gitt Norges Bank og Etikkrådet 15 dager til å foreta en fornyet gjennomgang av fondets investeringer i israelske selskaper.

Read Entire Article