Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_819490fd22f13466e19f198fb8036219, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Nyboligsalget falt 2 prosent i november: – 2026 vil bli et svært krevende år - NorwayToday

Nyboligsalget falt 2 prosent i november: – 2026 vil bli et svært krevende år

6 hours ago 3


Boligprodusentene krever rask handling og bedre rammebetingelser.

Foto: Tore Kristiansen / VG

Publisert:

Oppdatert for mindre enn 10 minutter siden

– Salget av nye boliger er tilnærmet flatt, mens igangsettingen øker med 32 prosent i november, sier administrerende direktør i Boligprodusentenes Forening, Lars Jacob Hiim i en pressemelding.

Salget av nye boliger i november 2025 endte to prosent under november 2024.

– Nyboligkrisen er på vei inn i sitt fjerde år. Selv om vi ser små tegn til bedring, vil 2026 bli et svært krevende år. Bedriftene har det veldig tøft. Lønnsomheten er dårlig, egenkapitalen er svak og mange har gjennomført betydelige nedbemanninger, sier Hiim.

Krever «rask handling»

Hittil i år er det solgt 13.886 nye boenheter, en oppgang på 6 prosent sammenlignet med i fjor.

Det er salget av eneboliger som bidrar til å trekke opp salget, mens omsetningen av leiligheter og småhus er på samme nivå.

Samtidig har igangsettingen av nye boliger bedret seg fra lave nivåer. Hittil i år (pr. november) er det startet bygging av 12.461 nye boenheter, som er 17 prosent mer enn i 2024.

Boligprodusentene skriver at det haster å bedre rammebetingelsene.

– Kommunal- og distriktsministeren må gjennomføre de 72 tiltakene
for raskere og enklere plan- og byggesaksprosesser, og prioritere tiltak som vil gi kostnadskutt, understreker Hiim.

Han mener regjeringen ikke vil nå sitt mål om 130.000 nye boliger innen 2030 uten «rask handling».

Tviler på regjeringens boligmål

E24 skrev nylig at Prognosesenteret anslår at det vil bli gitt 50.000 tillatelser til å sette i gang bygging av nye boliger de neste to årene. De tviler på regjeringens 2030-mål.

– I vår prognose så når man ikke det. Hvis de skal nå det så må boligbyggingen i 2028 og 2029 ta seg opp noe voldsomt fra dagens nivå. Samlet sett 59.000 boliger de siste to årene hvis prognosen for de tre første treffer, sier hun.

Regjeringen har satt i gang flere tiltak i et forsøk på å blant annet redusere saksbehandlingstiden og forenkle prosesser. I juni presenterte regjeringen 73 tiltak. LO og NHO presenterte fire tiltak, hvor kommunalminister Bjørnar Skjæran (Ap) sier regjeringen er i gang med flere.

Read Entire Article