Etter dagens rentekunngjøring ble sentralbanksjef Ida Wolden Bache konfrontert med Oljefondets omstridte Israel-investeringer.
Publisert: Publisert:
For mindre enn 10 minutter siden
Saken oppdateres.
– Det er alvorlig for Norges Bank hvis det sås tvil om utøvelsen av mandatet vi har fått om forvaltningen av fondet, sa Wolden Bache på pressekonferansen etter rentebeslutningen torsdag.
Sentralbanksjefen er leder for hovedstyret i Norges Bank, som også fungerer som styre for Oljefondet.
Hun har dermed en sentral rolle i styringen av fondet. Det er hovedstyret som utelukker selskaper fra fondet av etiske hensyn, etter anbefalinger fra Etikkrådet.
Les også
Nicolai Tangen: – Forventer å selge oss ut av flere selskaper
Uro i regjeringen
Statsminister Jonas Gahr Støre ble urolig etter at Aftenposten i forrige uke omtalte fondets investeringer i Bet Shemesh, et selskap som driver vedlikehold av fly som Israel bruker på Gazastripen.
Finansminister Jens Stoltenberg ba deretter fondet om en gjennomgang av de israelske aksjene, i form av et brev innen 20. august.
– Vi vil svare på departementets brev innen fristen, sa Bache på pressekonferansen.
Sentralbanksjefen sa at hun skjønner at saken opptar mange, og at situasjonen på Gazastripen er en humanitær krise.
– Jeg har forståelse for det i denne situasjonen stilles spørsmål om fondets investeringer i Israel, sa Bache.
Kunngjorde salg
Mandag kunngjorde Oljefondet at det hadde solgt seg ut av 11 israelske selskaper og sagt opp avtalene med tre israelske forvaltere, for å bedre kontroll over de israelske investeringene. Fondet venter også at det kan bli flere nedsalg i selskaper.
E24 og VG har omtalt at fondet har aksjer i Next Vision, som lager kameraer til israelske droner. Fondet eier i tillegg aksjer i internasjonale forsvarsselskaper som Leonardo, som produserer radarer som brukes av det israelske militæret.
Ifølge Aftenposten eier Oljefondet også aksjer i flere selskaper som sitter på aksjeposter i utelukkede selskaper. Blant annet eier Clal Insurance en del av Elbit Systems, som ble utelukket fra Oljefondet i 2009 grunnet leveranser til en israelsk separasjonsmur.
Les også
Tangen og Stoltenberg i samtale om Oljefondet: – Det kommer til å skje igjen
Les også
Utelukket fra KLP – Oljefondet eier aksjer for 46 mrd.
Les også
Oljefond-selskap leverer kameraer til det israelske militæret
Les også