Oljeprisen faller etter opplysninger om avtale

5 hours ago 3


USA og Iran er enige om en utvidelse av våpenhvilen på 60 dager, ifølge kilder til Axios. Men avtalen må fortsatt godkjennes av Trump.

Foto: PATRICK T. FALLON / AFP
Bilde av Mikkel Rildå Vågen

Oljeprisen falt brått nær 4 dollar før den hentet seg noe inn igjen. I skrivende stund handles et fat nordsjøolje (brent spot) for 92,6 dollar.

Nyhetsbyrået Axios melder at USA og Iran har blitt enige om en avtale, men at de venter på president Donald Trump sin godkjennelse.

Les også

SAS slipper nytt kredittkort – disse får tilgang

Amerikanske og iranske forhandlere har blitt enige om en 60-dagers forlengelse av våpenhvilen mellom landene og om å åpne for nye samtaler om Irans atomprogram. Det melder Axios, som har snakket med to amerikanske tjenestemenn og en regional kilde involvert i meglingen.

Ifølge kildene var det meste av innholdet klart allerede tirsdag, men begge sider trengte godkjenning fra toppledelsen. De amerikanske tjenestemennene hevder iranerne senere meldte tilbake at de var klare til å signere. Dette er ikke bekreftet av Iran.

Fjerne miner og begrense uran

Avtalen skal blant annet sikre at skipstrafikken gjennom Hormuzstredet blir «uten restriksjoner». Det betyr ingen avgifter eller trakassering, og Iran må fjerne alle miner fra stredet innen 30 dager, ifølge kildene. Den amerikanske marineblokaden skal også oppheves gradvis, sier en av dem.

Iran skal i tillegg forplikte seg til ikke å skaffe seg atomvåpen. De første temaene i forhandlingene blir hva som skal skje med Irans høyanrikede uran, og spørsmålet om iransk anrikning generelt, skriver nyhetstjeneten.

Axios skriver at USA på sin side skal diskutere lettelser i sanksjonene og frigivelse av frosne iranske midler.

Read Entire Article