Oljeprisen klatrer etter fredsforhandlinger strandet

18 hours ago 2


En ny uke starter med oppgang i oljeprisen.

Foto: MARIO TAMA / AFP / NTB
Bilde av Martin Hagh Høgseth

Ved 00.15-tiden klatrer oljeprisen (brent spot) 1,8 prosent til 107,71 dollar fatet.

Samtidig peker pilene nedover i førhandelen på Wall Street. Futureskontraktene til de toneangivende indeksene faller rundt 0,3 prosent.

Fredag reiste Irans utenriksminister Abbas Araghchi til Pakistan for samtaler med landets statsminister om situasjonen.

Samtidig ble det kjent at USAs president Donald Trump ville sende Steve Witkoff og Jared Kushner for samtaler med Iran. Men Iran benektet hele tiden at det ville finne sted noen slike samtaler.

Les også

Når stabiliseres oljemarkedet? – Det vil ta tid

Bråstopp før avreise

Lørdag forlot Irans utenriksminister igjen den pakistanske hovedstaden Islamabad, noe som fikk Trump til å avlyse Witkoff og Kushners tur til landet.

– Jeg fortalte dem at de ikke kommer til å ta en 18-timers flytur for å dra til Islamabad for å sitte og snakke ingenting. Vi har alle kortene. De kan ringe oss når de vil, sa Trump til Fox News, med henvisning til Iran.

På Truth Social ga presidenten tydelig uttrykk for hva han mente.

– Det er enorm intern strid og forvirring i «ledelsen» deres. Ingen vet hvem som har ansvaret, inkludert dem selv, skrev Trump lørdag.

Iransk stikk

Irans Aragahchi svarte på sin side med et stikk til motparten.

– Har enda til gode å se at USA virkelig er seriøse når det gjelder diplomati, skrev Aragahci på X lørdag kveld.

Søndag tok den iranske utenriksministeren turen videre til Oman. Landet har sammen med Iran kontroll over det viktige Hormuzstredet.

På X skriver Aragahci sent søndag kveld at det har blitt holdt «vitkige diskusjoner» om bilaterale saker og regional utvikling.

– Som de eneste kyststatene ved Hormuz, inkluderte vårt fokus veier til å sikre trygg transport til fordel for våre kjære venner og verden. Våre naboer er vår prioritet, skriver den iranske utenriksministeren.

Den amerikanske lettoljen (WTI) stiger samtidig 1,77 prosent til 96,4 dollar fatet.

Read Entire Article