Omsetningsfall for Autostore – bedre enn ventet

2 hours ago 2


Autostore-sjefen uttaler at han fortsatt er «trygg på det langsiktige potensialet for lagerautomatisering».

Illustrasjonsfoto. Autostore ble notert på Oslo Børs i 2021 til en prising på 100 milliarder kroner. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert:

Oppdatert nå nettopp

Robotlagerselskapet Autostore legger torsdag morgen frem tallene for andre kvartal, som følger en rapportering for første kvartal der aksjen stupte nær 30 prosent.

  • Inntektene endte på 134 millioner dollar, mot 154 millioner dollar året før.
  • Driftsresultatet (ebit) endte på 28 millioner dollar, mot 63 millioner dollar året før.
  • Brutto driftsresultat (justert ebitda) ble 64 millioner dollar, mot 75 millioner dollar året før.

På forhånd var det ventet henholdsvis 92 millioner dollar, 24 millioner dollar og 27 millioner dollar, ifølge Bloomberg.

Les på E24+

Eksperter: Slik investerer du smart i høst

– Godt posisjonert

Selskapet avsluttet kvartalet med en ordrebeholdning på 529 millioner dollar. Ordreinntaket endte på 150 millioner dollar, tilsvarende en vekst på seks prosent fra forrige kvartal og fra samme periode i fjor.

– Vi er fortsatt trygge på det langsiktige potensialet for lagerautomatisering. Med en markedsandel for automatiserte lagersystemer på omtrent 20 prosent er det betydelig rom for vekst, og vi er godt posisjonert til å utnytte dette, sier konsernsjef Mats Hovland Vikse.

Bruttomarginen er på 69 prosent, som er ned fem prosentpoeng fra forrige kvartal og samme periode i fjor. Den er påvirket av en enkeltnedskrivning, og ville vært på 75 prosent uten, opplyses det.

Autostore har tidligere i år varslet «kostnadseffektive tiltak», som ventes å redusere de årlige driftskostnadene med 10 millioner dollar.

Les på E24+

Shippingsektor: – Utfordringene øker

Børsras

Autostore-aksjen har hentet seg noe inn etter stupet ved førstekvartalsrapporten, men er fortsatt tungt ned fra toppen. Aksjekursen står i 6,86 kroner, ned fra over 40 kroner i 2021.

Analytikerne har et sprikende syn på børsutsiktene. Fem har kjøpsanbefaling, ni anbefaler hold og fem har salgsanbefaling, ifølge Bloomberg.

Markedsverdien er nå på 23 milliarder kroner.

Selskapet har opprinnelse i bygda Nedre Vats i Vindafjord i Rogaland. Det lager lagersystemer, der roboter spiller en sentral rolle.

Read Entire Article