Børstoppene fortsetter å nås i det norske aksjemarkedet.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Hovedindeksen på Oslo Børs løftes 0,35 prosent fra start torsdag. Det skjer etter tre rekorddager på rad denne uken.
Slik beveges noen av de mest omsatte aksjene:
- Kongsberg Gruppen er ned 0,3 prosent
- Equinor stiger 0,4 prosent
- Frontline er opp 2,3 prosent
Følg utviklingen i enkeltaksjer i E24s børstjeneste.
Rederi: Ny «høykvalitets»-aksjonær
Tørrlastrederiet Himalaya Shipping har hentet 15 millioner dollar i en rettet emisjon, ifølge en melding sent onsdag kveld.
Kursen i kapitalinnhentingen var på 60,5 kroner per aksje, omtrent det samme som sluttkursen på Oslo Børs.
Selskapet viser til at det ble kontaktet av en «høykvalitets strategisk investor», som emisjonen i hovedsak er rettet mot. 10 millioner dollar av emisjonen ble gjort mot den ikke-navngitte investoren, fremgår det.
– Vi er begeistret over å få en sterk ny strategisk aksjonær, og vi tror at dette over tid kan tilføre mer enn bare kapital til selskapet, uttaler toppsjef Herman Billung.
Største aksjonær, Tor Olav Trøim, og enkelte styremedlemmer, personer i ledelsen og andre aksjonærer tegnet seg også i emisjonen, opplyses det.
Aksjen stiger rundt to prosent fra start.
Trekker seg fra Hydro-styret
Det har kommet et knippe andre Oslo Børs-relaterte nyheter før åpning:
- Peter Kukielski trekker seg fra Hydro-styret.
- Envipco hadde litt høyere omsetning og et resultatfall i fjerde kvartal.
- Norske Skog Golbey vil starte produksjon av resirkulert emballasjepapir i april.
- Refuels og investeringsforvalteren Foresight Group melder torsdag om en transaksjon om å skape et fullt integrert selskap for rent drivstoff, CNG Fuels.
- Det svenske eiendomsselskapet Castellum fikk svært begrenset aksept for budet på det norske eiendomsselskapet Entra.