Oslo Børs stiger videre fra toppnivå

3 months ago 18


Laksekjempen Mowi klatrer etter oppkjøp, mens rederiet Stolt-Nielsen faller etter å ha varslet om lavere skipsrater.

Foto: Jonas Been Henriksen / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Saken oppdateres gjennom handelsdagen.

Kort tid etter børsåpning stiger Hovedindeksen 0,30 prosent.

Onsdag løftet Equinor og shipping Oslo Børs til nok en ny rekord. Den forrige ble satt for en knapp uke siden.

Et fat nordsjøolje (brent spot) handles nå for 75,4 dollar, en økning på rundt 0,3 dollar siden Børsen stengte i går.

Les på E24+

I dag kan XXL falle over 25 prosent

Slik ser det ut for noen av de mest omsatte aksjene:

  • Equinor faller 0,91 prosent
  • Kongsberg Gruppen er ned 0,07 prosent
  • Frontline stiger 1,23 prosent
  • BW LPG er opp 5,2 prosent
  • Norsk Hydro stiger 0,48 prosent

Mowi kjøper seg opp i Nova Sea

Mowi vokser seg enda større. Norges største lakseoppdretter øker eierandelen i Nova Sea til 95 prosent fra 49 prosent ved å kjøpe aksjer for 7,4 milliarder kroner.

– Dette er en strategisk viktig transaksjon for Mowi som vil være en katalysator for bærekraftig vekst i Nord-Norge. Vi skal vokse videre igjennom verdikjeden og kommer til å satse enda mer på Nord-Norge fremover og skape flere arbeidsplasser og stadig mer aktivitet, sier Mowi-sjef Ivan Vindheim.

Sammenslåingen er forventet å resultere i betydelige muligheter for innsparing og økt inntjening, blant annet bedret kapasitetsutnyttelse og lokalitetsportefølje i Region Nord. Foreløpig estimat lyder på 400 millioner kroner på årsbasis.

Aksjen stiger 2,93 prosent som den mest omsatte i tidlig handel.

Varsler lavere rater

Rederiet Stolt-Nielsen, som driver med kjemikalietankskip, la torsdag morgen frem sine resultater for fjerde kvartal.

Resultatet før skatt landet på 91 millioner dollar, ned fra 98 millioner i samme periode året før. På forhånd var det ventet et resultat på 81 millionder dollar, ifølge estimater fra Bloomberg.

Selskapet varsler at skipsratene i første kvartal vil være lavere, men venter overordnet et «nytt sterkt år».

Analytikerkorpset er samstemte om at aksjen fortsatt bør kjøpes.

Alle de ni meglerhusene som dekker den har et høyere kursmål enn dagens nivå, med et gjennomsnitt på 434 kroner per aksje. Aksjen står torsdag i 313 kroner før børsåpning torsdag, mens den på topp kostet 518 kroner.

Aksjen faller 3,99 prosent.

Tjener mindre på driften

Oljeselskapet Okea har lagt frem sine tall for fjerde kvartal. Brutto driftsresultat (ebitda) falt til 1,65 milliarder kroner, fra 1,98 milliarder i samme periode i 2023.

Produksjonen i 2024 endte på 39.100 fat oljeekvivalenter per dag, rett i overkant av selskapets guiding på 37.000-39.000.

Aksjen faller 0,83 prosent.

Read Entire Article