Regjeringen setter av 6,5 millioner i årets statsbudsjett til å styrke hurtigsporet for ungdomssaker. Antall straffesaker mot unge under 18 år har økt kraftig de tre siste årene.
I et møte med politiet, domstolen, kriminalomsorgen og konfliktrådet mandag, fikk justisminister Astri Aas-Hansen (Ap) en oppdatering på hvordan det går med hurtigsporet for unge kriminelle.
Tall som Oslo tingrett, som leder den nasjonale arbeidsgruppen for tiltaket, viser at kriminaliteten har blitt mer alvorlig og at antall straffesaker mot unge under 18 år har økt kraftig de tre siste årene, skriver NRK
Blant annet har antall tiltalte
det siste året har økt med 73 prosent – og syv av ti unge lovbrytere som tiltales, tiltales for vold eller ran.De siste tre årene har antall straffesaker økt fra 27 til 54.
I februar ba en samlet justiskomité
på Stortinget om å få på plass et hurtigspor i alle landets politidistrikter for å kunne pådømme unge lovbrytere. Tiltaket skal på plass innen 2026. Hurtigsporet skal gjøre at ran, vold og annen kriminalitet begått av personer under 18 år etterforskes raskt og raskt får dom.– Jeg kan avsløre nå at det settes av 6,5 millioner i årets statsbudsjettNRK.
, sier justisminister Astri Aas-Hansen tilI Oslo ble ordningen innført allerede fra nyttår. Oslo tingrett fikk to nye dommerstillinger og én saksbehandler til hurtigspor.