Oslo utvider VM-skjenking: – Puber er ikke bare populært i sentrum

3 days ago 7


I dag vedtok nemlig byrådet i Oslo at fritaket fra de vanlige skjenkereglene bør utvides under sommerens fotballfest i USA, Canada og Mexico.

I det opprinnelige forslaget het det at utesteder i sentrum bør ha anledning til å skjenke alkohol også etter klokken 03 på natten – vel og merke så lenge det vises fotball på TV.

Men etter høringsrunden så justeres kursen:

Nå vil byrådet også åpne opp for døgnskjenk på utesteder utenfor sentrum, dersom de kan vise til en historikk med å vise fotball på TV.

Eller sagt på en annen måte: Fotballpuber over hele byen kan søke om døgnåpne kraner under VM.

– Jeg er opptatt av lokalt næringsliv i hele byen. Puber er ikke bare populært i sentrum, det er populært i hele byen vår. Og derfor mener jeg at også de skal få muligheten til å søke om lov til å skjenke hele natten under VM, sier byråd for næring og kultur, Mehmet Kaan Inan (H), til VG.

 Gøran Bohlin / VGFoto: Gøran Bohlin / VG

Han møter VG på den irske puben O'Reillys på Gründerløkka.

– Politi, kommunelege og mange andre har uttrykt skepsis. Er næring viktigere enn helse?

– Jeg mener at det er viktig å balansere disse to hensynene. Vi stiller krav om at det kun skal foregå innendørs. Og at dette skal gjelde dem som har tilrettelagt for å vise idrett fra før. Derfor mener jeg at vi begrenser dette veldig.

Det er næringsetaten i Oslo kommune, ikke politikerne, som skal behandle søknadene som kommer inn.

– Jeg mener det er grenser for hvor mye politikerne skal blande seg inn i hva som skal være lov og ikke når det gjelder dette. Stedet vi sitter på nå ligger eksempelvis rett utenfor sentrumssonen. Hvorfor skal det ikke være lov her, når det er greit 150 meter unna. Det synes jeg er urettferdig, sier Inan.

Bydeler som St. Hanshaugen og Gamle Oslo har varslet at de ikke ønsker døgnåpen skjenking under VM. Byråden vil likevel la fotballpuber søke om åpne kraner hele natten, også i disse to bydelene.

– Mange av fotballpubene der er populære, og jeg mener at de også skal få holde åpent.

Er dette gode nyheter?

aJa, det ville vært meningsløst om fotballpuber utenfor sentrum ikke kan skjenke som utestedene i sentrumbNei, alkoholservering hele natten under VM er .... helt nattacJeg er usikker

Det er bystyret i Oslo som til syvende og sist avgjør saken. Det skjer 29. april. Byrådspartiene Høyre, Venstre og Fremskrittspartiet har 30 av 59 stemmer. Det betyr flertall i bystyret.

Det er imidlertid ikke bare på fotballpuber og i indre sentrum i Oslo at det nå legges opp til øl og vin hele natten:

Hver enkelt bydel har også anledning til å definere «sitt eget sentrum». Også der åpnes det for unntak fra dagens skjenkeregler, som forbyr servering mellom klokken 03 og 06.

– Er det virkelig så viktig å ha den ølen mellom klokken tre og seks om morgenen?

– Jeg tror det er viktig for folk å få med seg fotball-VM. Det er første gang Norge er med på mange år, og den muligheten unner jeg folk i denne byen. Jeg tror det kommer til å bli en stor folkefest, sier Mehmet Kaan Inan.

 JON OLAV NESVOLD / BildbyrånUtestedet «Carls» er også blant stedene som ikke kunne servere øl og vin mellom klokken 03 og 06 på natten i det opprinnelige forslaget. Det kan de dersom bystyret vedtar det nye forslaget 29. april. Foto: JON OLAV NESVOLD / Bildbyrån

Han er tydelig på at unntaket fra den ordinære skjenkeforskriften ikke bare skal gjelder for Norges VM-kamper:

– Jeg mener det blir altfor snevert. Det er mange andre kamper i VM som kommer til å være interessante for folk i Oslo. Og derfor mener jeg at dette burde være lov. Folk må få lov til å velge selv i denne byen. Oslo skal være en fri by, sier Høyre-politikeren.

Ved siden av ham sitter eieren av O´Reillys. Stine Haug er svært godt fornøyd etter å ha fått overlevert budskapet fra byråden.

 Gøran Bohlin / VGFoto: Gøran Bohlin / VG

– Det er jo en stor lettelse. Vi har jo gått og ventet lenge nå. Mange av stamgjestene våre har stilt oss spørsmål nesten daglig, sier Haug.

O´Reillys ligger utenfor det som defineres som «sentrum», og kunne i utgangspuunktet ikke skjenke øl og vin etter klokken 00.30 på natten. I nabogaten Thorvald Meyers gate var det derimot lagt opp til døgnåpen VM-skjenking.

– For de som er fotballinteressert, så betyr dette mye. Det gjør det selvfølgelig for oss også. Sommeren er generelt stille her, så det kan være tøffe tider.

Haug mener det kunne fått store konsekvenser dersom stedets stamkunder i sommer hadde valgt å gå andre steder for å se på fotball.

Slik er forslaget til den «nye skjenkeringen» i Oslo under fotball-VM:

Hun understreker at stedet ikke vil holde døgnåpent samtlige dager under fotball-VM. Det handler primært om Norges kamper, samt andre «store» kamper under mesterskapet i USA, Canada og Mexico.

– Det er ikke økonomisk forsvarlig å ha ansatte på jobb hele natten dersom det er 20 gjester her, sier Haug.

– Mange naboer rundt om i byen frykter støy?

– Jeg forstår at mange tenker sånn generelt, men det gjelder ikke oss her nede i kjelleren. Og da ser jeg ikke det store problemet. Her er det lite støy, og d erfor har jeg vært opptatt av. det burde gjøres individuelle vurderinger, sier pubeieren.

Read Entire Article