Politiet tok lasere fra russen

1 hour ago 3


I samarbeid med Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet har politiet undersøkt 13 parkerte russebusser på Kadettangen i Bærum.

– 12 av disse bussene hadde montert laserutstyr av klasse 4, og totalt 15 laserenheter har blitt tatt i forvaring, sier operasjonsleder Bjørn Gunnar Nysæter.

Han sier laserutstyret har blitt tatt i forvaring for å forhindre flere personskader hos russ eller andre, ved evt. uforsvarlig eller feil bruk.

– Dette er laserutstyr som kan være svært kraftig og føre til alvorlige og varige skader ved uriktig bruk, sier han.

Utstyret var montert inne i bussene.

Politiet opplyser at de sammen med direktoratet (DSA) gjøre vurderinger rundt det juridiske for å vurdere om innehav eller bruk i aktuelle tilfeller er ulovlig.

– Vi presiserer at per nå er ingen enkeltpersoner eller foretak anmeldt. Utstyret er tatt i forvaring for å forebygge eller forhindre nye skadetilfeller, sier operasjonslederen.

Read Entire Article