Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_67b1d8131e5b9d2bc236bdb8977d82e3, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Politikk bygget av Lego - NorwayToday

Politikk bygget av Lego

8 hours ago 5


«Shit»

Valgkampen som hadde alt toppet seg. En reell kokainbombe slo ned i Danmark søndag 15. mars.

Kan en partileder sniffe kokain på fest? En som gjerne vil bli statsminister?

Det er ett av spørsmålene danske velgere, noe overraskende, har måttet stille seg de siste ukene. Dette er rett og slett den villeste valgkampen i Norden noensinne.

I hvert fall som jeg kan huske.

Men så husker jeg jo heller ikke om det var dramatisk da Uhro Kekkonen vant flere presidentvalg i Finland. Eller hvor mye drama det var rundt den svenske statsministeren Tage Erlander ...

 Mike Kollöffel, DR.

Synes du TV-serien «Borgen» var fylt av dramatikk ... Prøv ekte dansk politikk isteden.

Foto: DR / Mike Kollšffel

Det er en grunn til at danskene er gode til å lage politiske drama, som TV-serien «Borgen». For virkeligheten overgår fantasien. Og vel så det.

Å utskrive et valg

Vi rykker tilbake til start.

Du er ikke alene hvis du ble litt overrasket over at danskene skal ha valg akkurat nå. Riktignok var det betydelige spekulasjoner i forkant.

Mye tydet på et vårvalg i år.

Men avgjørelsen lå hos statsminister Mette Frederiksen. Det er faktisk bare statsministeren som har mulighet til å kunngjøre et nyvalg – så lenge det skjer innenfor fire år siden sist valg.

Henger du med? Bra!

Torsdag 26. februar klokken 10 satt jeg hjemme i Aalborg og skrev ferdig en analytisk artikkel om det danske valget. Jo da. Jeg var jo ganske sikker på at kunngjøringen ville komme snart.

Over helgen, hadde jeg slått meg til ro med.

Så begynte meldingene å rase inn. Mette Frederiksen var i folketingssalen. Det var sorte ministerbiler utenfor Christiansborg. Jeg slo på DRs sending og forsto fort at dette kunne være dagen.

Dagen vi var forberedt på. Men ikke visste når kom.

Klokken var passert 12.30. Mette Frederiksen leverte en lapp til Folketingets formann og fikk ordet for en «udtalelse af særlig karakter».

Direkte fra hagen – ikke Borgen

Herfra er det ingen tvil. Valget skal utskrives.

Nettsaken leveres. Live-rapport gjennomføres. Ikke utenfor Christiansborg som jeg hadde planlagt. Men fra hagen.

Det ble direkterapport fra hagen ... ikke Folketinget.

I det jeg rygger ut av carporten er beregnet ankomsttid til København 18.30. Kveldssendingene skal i det minste få rapporter fra Kongens by.

Jeg tør ikke ta fergen. Det blir motorveien og broen

Litt kø og et par live-rapporter fra diverse truck-stopp underveis, gjør at jeg først 18.50 parkerer på den litt hemmelige parkeringsplassen, ganske tett på Christiansborg.

Den var i heldigvis ledig.

Lite visste jeg da om at denne valgkampen kom til å bli husket for alt annet enn at den startet litt brått for de fleste.

Danmarks flagg vaier på en flaggstang mot en klarblå himmel. Solen skinner bak flagget. Nederst i bildet ses silhuetten av et tårn og bygningsmasse. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Snart får vi vite hvem som skal ha plass i det danske Folketinget.

Foto: Tom Little / REUTERS,NTB

Norge x 5

Samme kveld. En times tid senere, setter jeg meg ned for å se åpningsdebatten. De har klart å samle alle tolv partilederne som stiller til valg.

Tolv politikere står i sirkel. Studiodekoren er noen bilder av Christiansborg stilt opp på et slags staffeli.

Jeg lurer på om valget også kom litt bardus på DRs studiostab.

De har nesten ikke nådd å starte før Norge blir et hett tema. Og bare så det er sagt: Det er ikke så ofte Norge brukes som skrekkeksempel i Danmark.

En gruppe mennesker står rundt et hvitt, rundt podium i et studio. Personene er plassert rundt omrisset av podiet, og noen står på podiet. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Studiodekoren i den første partilederdebatten bar kanskje litt preg av at ikke alle tanker var tenkt helt ferdig ... Døm selv.

Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix Denmark,NTB

I hvert fall hvis temaet er et annet enn kongehus eller korrupsjonsanklaget diplomati.

Temaet er formuesskatt, noe Mette Frederiksen har foreslått å innføre i Danmark. At hun har tenkt å pakke bort den lyseblå spaserdrakten og heller finne frem den knall røde er tydelig. Hun frir til sine venner på sosialistisk side.

De hun har holdt på armlengdes avstand i tre og et halvt år mens hun har styrt en sentrumsregjering.

«Ta en tur til Norge, min venn ... det er simpelthen for dumt», sier utenriksminister og leder for Moderaterne, Lars Løkke Rasmussen. Han mener investorer vil se det som uattraktivt å bruke Danmark som marked hvis det blir formuesskatt.

Kjell Inge Røkke vitner i Solstad-rettssaken i Oslo tingrett

Kjell Inge Røkke nevnes ikke ved navn – men at rike nordmenn har flyttet til Sveits på grunn av formuesskatten brukes som argument mot å innføre den i Danmark.

Foto: Lars Thomas Nordby / NRK

Fem av partilederne peker på Norge. De fleste med negativt fortegn. Og Danmarks Radio gransker hvordan formuesskatten har virket på norsk økonomi.

Det man bør merke seg er at den danske formuesskatten ikke vil ramme like mange som i Norge. Man snakker om noen tusen av de aller rikeste.

Men danskene er mer avhengig av industrien og inntekten fra den enn Norge, som har oljeinntekter, er.

Det er i hvert fall slik det blir presentert i Danmark.

Krangel på leirskole

Men valgkampen hadde jo knapt begynt.

Dansk TV2s nye konsept «Højskolen», fikk enorm mediedekning allerede før programmet var sendt.

Alle tolv partilederne i Højskolen

Programmet «Højskolen» på Dansk TV 2 har samlet alle tolv partilederne til politisk leirskole. (Hvis du teller til tretten, så er damen i midten den selvutnevnte «høgskolebestyrerinnen» – eller programlederen – Natasja Crone).

Foto: Krestine Havemann / TV2 Danmark

I et døgn klarte kanalen å samle de tolv partilederne på Ryslinge Højskole på Fyn. Her levde de, uten rådgivere og spinndoktorer i 24 timer. Mer eller mindre som på en slags leirskole.

Spenningen var knyttet mest til konsekvensene. For i den belgiske originalutgaven, «Het Conclaaf» fikk serien mye å si for flere av landets politikere.

De man trodde var folkelige ga et helt annet inntrykk og programmet fikk æren, eller skylden, for et overraskende valgresultat.

At nordiske forhold ikke er i nærheten av så skandalepreget, så vi tydelig da «Højskolen» rullet over skjermen.

Fraværet av en veldig tilstedeværende programleder er befriende.

 Vidar Ruud / NTB

Inger Støjberg, formann for Danmarksdemokraterne havner i en litt hard meningsutveksling med tidligere partifelle Lars Løkke Rasmussen.

Foto: NTB

Men denne serien velter neppe noen politiske karrierer i Danmark.

Det morsomste var trolig å se de gamle partivennene, som nå leder hvert sitt nye parti, Inger Støjberg og Lars Løkke Rasmussen, høflig-krangle for åpen skjerm. Men du skal være dypt inn i dansk politikk før du helt forstår hva de snakket om.

En stripe med problemer

Så kom kokainen på boardet. Ikke på Ryslinge højskole altså, men i valgkampen. Liberal Alliance kjemper om å bli største borgerlige parti.

De hater skatt og offentlig innblanding i folks liv. Partiet har en ung formann i Alex Vanopslagh. 34 år. Men han har allerede ledet partiet i snart syv år.

«Daddy Vanopslagh», blir han kalt av følgerne på sosiale medier. Han har vært en reell velgermagnet på unge.

En mann med briller og mørk dress snakker med journalister. Han holder opp en mikrofon. Bakgrunnen er uskarp. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)
HB9WzJlTvsk

Alex Vanopslagh er en svært populær politiker blant yngre velgere. Kan kokainskandalen ødelegge for ham?

Foto: Ritzau

Faktisk ville Liberal Alliance vært soleklart største parti i Danmark om kun de mellom 18 og 34 fikk bestemme.

Men en drøy uke før valget måtte han til slutt innrømme å ha brukt kokain. Etter at han ble partileder i 2019.

Forbruket skal ha vært «en, høyst to» ganger. I «gode ... eller dårlige ... venners lag».

Den politiske eliten ristet på hodet. De dømte «Daddy» nord og ned. Spørsmålet er om velgerne gjør det samme. Noen setter pris på ærlighet og at man innrømmer feil.

Prisen for mandatet

Så mye har skjedd siden Mette Frederiksen gikk på talerstolen i slutten av februar at vi nesten har glemt noe av det viktigste.

At Lars Løkke Rasmussen de første dagene av valgkampen knapt kunne gå noe sted uten å få spørsmål om han prøvde å bestikke partikameraten Mike Fonseca til å trekke seg fra Folketinget.

RQtYunl8Akk

Mike Fonseca skal ha blitt forsøkt frakjøpt sitt mandat til Folketinget av Lars Løkke Rasmussen.

Foto: Ritzau Scanpix

Fonseca hadde et forhold til en 15-åring (han er fortsatt i samme forhold, men hun har nå fylt 18) noe som brøt med Moderaternes egne regler – selv om foreldrene støttet at de var kjærester – og ingen brøt dansk lov).

Fonseca ble kastet ut av partiet – men ut av Folketinget kan han kun trekke seg av egen vilje.

Danske medier har skrevet at partiet med Lars Løkke Rasmussen i spissen tilbydde Fonseca et beløp tilsvarende nær 600.000 norske kroner for å trekke seg – slik at de kunne sette inn en ny representant fra partiet.

Dermed kunne de unngå og unngå at Fonseca ble løsgjenger.

Saken ble i og for seg kjent i fjor. Men fylte mye av de første dagene.

Helt til den var glemt igjen.

Valgplakater med politikere er festet på trær og stativer langs en brosteinsbelagt gate. Flere sykler står parkert foran plakatene. Bildet er tatt utendørs, med en gate og bygning i bakgrunnen. Det er uklart hvilke parti eller kandidater plakatene representerer, annet enn en enkelt plakat med «Venstre» og «Jørgensen». (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)
Syklister passerer valgplakater langs en gate. Plakatene viser kandidater fra Liberal Alliance og Moderaterne. Trafikk og bygninger ses i bakgrunnen. En skilting med 40 km/t er synlig. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Igjen preger valgplakatene bybildet i København. Det ser kanskje ikke sånn ut, men det er trenge regler for hvordan valgplakater må henges opp, hvor lenge de kan henge og hvor fort etter valget de skal ryddes bort.

Reuters

Politisk Legoland

For skal man følge med i dansk politikk nå, så må man holde seg godt fast,

Med en sperregrense på 2 prosent, så er også det politiske landskapet i Danmark like fargerikt som legoklosser.

Hvis du kjapt kan ramse opp hva som i hovedsak skiller Borgernes parti fra Danmarksdemokraterne og Dansk Folkeparti. Eller Enhedslisten fra Alternativet, så følger du over snittet godt med i dansk politikk.

Bilde av en samling fargerike byggeklosser. Klossene er stablet i et uoversiktlig mønster. De fleste klossene er grønne, beige og gule. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Kan du sette sammen et styringsdyktig flertall av disse Lego-klossene. Det spørs om danskene klarer det ...

Foto: Tom Little / REUTERS,NTB

Slik det ligger an nå vil Danmark få en regjering av fire eller fem partier. Og det er ikke engang sikkert det blir en flertallsregjering.

Når Lego-produksjonen og Billunds avhengighet av Lego, brukes som argument mot formuesskatten, så er det fristende å sammenligne det danske politiske landskapet med fargerike legoklosser.

Så gjenstår det å se om politikerne husker hvilke farger de likte best å lege med når valget er overstått på tirsdag.

Og at de ikke tar kokain. Selv om valgnatten blir aldri så lang.

Publisert 22.03.2026, kl. 16.29

Read Entire Article