Den tidligere portugisiske landslagsspilleren Jorge Costa (52) fikk hjerteinfarkt og døde tirsdag.
- Den tidligere portugisiske landslagsspilleren Jorge Costa (52) døde av hjerteinfarkt tirsdag.
- Costa var en legendarisk kaptein for Porto og vant Champions League i 2004.
- Cristiano Ronaldo hyllet ham på Instagram med meldingen «For alltid, Jorge Costa».
Porto opplyser om bortgangen til sin direktør i en melding på sitt nettsted.
Costa ble plutselig på Olival Stadion kl. 12.30. Førstehjelp med en hjertestarter ble gitt av Portos medisinske team, men etter kort tid mistet han bevisstheten i den sterke heten. Han døde på São João sykehus i Porto tidlig på ettermiddagen.
– Fotballverdenen er i sjokk etter nyheten om Jorge Costas død, en av de største skikkelsene i FC Portos og landslagets historie, skriver den portugisiske avisen A Bola.
Costa startet karrieren i Porto og var tilknyttet klubben fra 1987 til 2006. Høydepunktet var utvilsomt da klubben – med José Mourhino som manager – vant Champions League i 2004. Jorge Costa var kaptein på laget som slo Monaco 3–0 i finalen.
Cristiano Ronaldo har lagt ut en melding på Instagram.
«For alltid, Jorge Costa», skriver han.
Costa spilte for flere klubber på lån i perioden og stoppet på 324 kamper for Porto.
«Jorge Costa, den legendariske Porto-kapteinen og direktøren, døde tirsdag av et hjerteinfarkt», heter det i meldingen.
«En leder, en kaptein, et forbilde. Et symbol på FC Porto», skriver klubben.
Han fikk også 50 landskamper. Men spilte aldri på landslaget med Ronaldo, som debutere i 2003, året etter Costa spilte sin siste landskamp.
Etter karriereslutt hadde han flere trenerjobber i ulike land før han i fjor ble direktør i Porto.
Publisert: 05.08.25 kl. 17:21Oppdatert: 05.08.25 kl. 17:48Slå på mørk modus i artikler
Logg inn for å lese og kommentere - helt gratis!