PST: Kinesisk borger pågrepet for medvirkning til forsøk på grov etterretningsvirksomhet

5 days ago 8


En kinesisk borger er pågrepet for medvirkning til forsøk på grov etterretningsvirksomhet, opplyser Politiets sikkerhetstjeneste (PST).

Politiet har i den forbindelse ransaket to adresser – en på Andøya i Nordland og en på Otta i Innlandet, skriver politiadvokat Thomas Blom i PST i en e-post til NRK.

– Aksjonen er forankret i en mistanke om at et norskregistrert selskap opererer som dekke for en kinesisk statlig aktørs forsøk på å etablere en mottager for satellitt­nedlasting fra satellitter i polare baner egnet for å samle data som kan skade grunnleggende norske interesser om de blir kjent for en fremmed stat, opplyser Blom.

En mann i mørk jakke og hvit skjorte står foran en vegg med logoen til PST. Bakgrunnen er i gult og oransje, og gir kontekst til bildet. Mannen ser alvorlig ut, noe som kan indikere en viktig situasjon. Ingen andre personer er synlige i bildet. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Politiadvokat Thomas Blom.

Foto: Tom Balgaard / NRK

– Påtalemyndigheten har tatt beslag i den aktuelle satellittmottager og således foreløpig stanset videre planer om å sette den opp og i drift, skriver Blom.

PST ønsker ikke å kommentere saken ytterlige på nåværende tidspunkt.

Andøya Space: – Vi kan være et mål

Andøya Space, som driver Andøya Space Center, har ikke blitt varslet om pågripelsen eller politiets aksjon.

– Jeg vet ikke om vi burde vært det heller. Men vi er innforstått med at vi kan være et mål, noe også sikkerhetstjenestene har slått fast. Vi har forberedt oss så godt vi kan, er årvåkne og følger med på omgivelsene våre. Det er i bunn og grunn det viktigste man kan gjøre, sier konserndirektør Ketil Olsen til NRK.

En mann står i en gang og ser i kamera

Ketil Olsen i Andøya Space.

Foto: Andøya Space

– Har dere merket økt aktivitet rundt dere de siste årene?

– Vi lever i en forsvarskommune og har hatt rakettskytefelt siden 60-tallet, så vi er ikke uvante med at det skjer ting i nærområdet som skiller seg fra hverdagen. Samtidig merker vi en tydelig interesseøkning som følge av fokuset Andøya har fått de senere årene, spesielt med Forsvarets utvikling og den nye romhavnen, sier Olsen.

– Vi følger nøye med på hva som utgjør et normalbilde for området vårt, og varsler når noe avviker fra dette, legger han til.

Pekt på Kina som trussel

I PST sin nasjonale trusselvurdering for 2025 peker de blant annet på Kina som en sentral etterretningstrussel.

– Vi er et mål for Kina på grunn av vår geografiske plassering, innflytelse i internasjonale fora, og vår nære allianse med USA, skriver PST.

De skriver videre at de viktigste virkemidlene forblir økonomiske. Dette kan blant annet være oppkjøp av eiendom i nærheten av kritisk infrastruktur, militære installasjoner eller infrastruktur av militær betydning, står det.

Publisert 07.05.2026, kl. 14.18 Oppdatert 07.05.2026, kl. 14.57

Read Entire Article