Tidligere LSK-trener Eirik Bakke påførte gamleklubben poengtap i Obos-ligaen, mens resten av topplagene seiret. Kjetil Rekdals Aalesund gikk på nok en smell.
Foto: Jonas Been Henriksen / NTB
Lillestrøm tok imot gamletrener Eirik Bakke og Åsane til dyst på Åråsen stadion i den 11. serierunden i Obos-ligaen, og det ble kamp helt til døren.
Lenge så det ut til at Lillestrøm skulle sikre tre poeng, men ti minutter før slutt utlignet Emil Sildnes og dermed måtte serieleder LSK se to poeng gå tapt.
Likevel har hovedtrener Hans Erik Ødegaard enn så lenge ledet et ubeseiret LSK-lag som rykket ned til andre nivå etter forrige sesong. Tallenes tale er syv seirer og fire uavgjort så langt, en klar tabelltopp med 25 poeng – fem poeng foran nummer to på listen.
Efe Lucky sendte gjestene på Åråsen i ledelsen etter en halvtimes spill. Fem minutter senere utlignet Moctar Diop før Markus Karlsbakk sendte hjemmelaget i ledelsen like før pause. Emil Sildnes sikret at ett poeng ble med Eirik Bakke og Åsane tilbake til Bergen.
Kjetil Rekdals menn fikk det tøft borte mot Kongsvinger, som har hatt en god start på sesongen. Danske Lucas Haren, som er en av spillerne som har scoret flest mål i OBOS-ligaen, scoret kampens første mål, før Armand Øverby og Albert Sandstad også satt hvert sitt mål. Aalesund har ikke vunnet siden 16. mai.
Poengene kommer godt med i jakten på å ta igjen Lillestrøm på topp, og for å holde tilbake rivalene bak seg. Kongsvinger ligger på andreplass på tabellen med 20 poeng, men bare ett poeng foran Start og Sogndal som begge står med 19 poeng.
Sistnevnte tok en oppskriftsmessig seier borte mot bunnlaget Skeid. Steinar Pedersens sønn Sebastian Pedersen startet ballet i 4–1-seieren i Oslo. Svenske Oliver Hintsa (24) scoret to og har meldt seg på i kampen om toppscorertittelen mot KILs Haren og LSKs Thomas Lehne Olsen.
Odd har fått en trang fødsel på sitt opphold i Obos-ligaen. Mot Mjøndalen sendte tidligere VIF-spiss Torgeir Børven i ledelsen, men Fabian Kvam sikret ett poeng for Mjøndalen.
En annen gammel storhet som ikke får det helt til å stemme er Stabæk. Jesper Isaksen sendte bæringene i ledelsen mot Egersund, men så gikk det meste galt. To kjappe scoringer av Sauer snudde kampen før Herman Kleppa sikret 3–1 seier for rogalendingene på Nadderud.
Lyn har kjempet i bunnen så langt denne sesongen, men denne onsdagen kom en opptur da hovedstadslaget snudde kampen mot Pål-Andre Helland og Christian Eggen Rismarks Ranheim. Mjøndalen og Skeid ligger sist i OBOS-ligaen med henholdsvis syv og tre poeng.
Fikk du med deg denne?