Flyselskapet bedrer resultatet kraftig fra året før.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
Norwegian-konsernet, som inkluderer Widerøe, tjente 2,89 milliarder før skatt i tredje kvartal. Et solid hopp fra 2 milliarder på samme tid året før.
– Vi er svært fornøyde med nok en gang å kunne rapportere et rekordkvartal, sier konsernsjef Geir Karlsen i en melding.
- Driftsresultatet kom inn på 3,1 milliarder, opp fra 2,1 milliarder i tredje kvartal 2024, viser rapporten.
- Både resultat før skatt og driftsresultatet er høyere enn analytikerne ventet. På forhånd ble det anslått henholdsvis 2,6 og 2,8 milliarder kroner.
- Fyllingsgraden på Norwegian-flyene var på 88,3 prosent, opp 0,3 prosentpoeng fra tredje kvartal i fjor.
Totalt nådde inntektene 12,3 milliarder kroner for kvartalet. Norwegian sto for 10,2, og Widerøe 2,1 milliarder. På samme tid i fjor var tallet 11,6 milliarder samlet.
Les på E24+
Øker kursmålene: – Norwegian har mer å gå på
– Sterkt kvartal
I løpet av kvartalet har Norwegian betalt ut tidenes første utbytte på 950 millioner kroner. Selskapet har også bestilt 30 nye fly.
– Det har vært et sterkt kvartal jevnt over, sier Karlsen.
Sommersesongen er viktig for flyselskapene ettersom det legges opp penger til vinteren som gjerne er tøffere.
– Bookingtrenden ser lovende ut, og kundene bestiller reiser lenger frem i tid i år, sammenlignet med tidligere år. Vi har derfor solgt flere billetter i år enn på samme tid i fjor, med lavere kapasitet. Dette lover godt for en travel vintersesong med fulle fly, sier Geir Karlsen.
Både Nordea og Pareto har kjøpsanbefaling på Norwegian-aksjen, med et kursmål på 19 kroner. Tirsdag stengte aksjen til en verdi av 16,35 kroner på Oslo Børs.
Analytikerne mener selskapet er lavere priset enn andre lavpriskonkurrenter og har en solid utbyttepolitikk.
– Prioritering av lønnsomhet
Thomas Andersen Helgø i Danske Bank justerte anslagene i forkant av kvartalsrapporten. Han har kjøpsanbefaling med et kursmål på 20 kroner.
Han pekte samtidig på at kommunikasjonen rundt vintersesongen blir viktig fremover.
– Kapasiteten er planlagt å falle med rundt 2 prosent i fjerde kvartal sammenlignet med samme periode i fjor, til tross for at flåten vokser. Det tyder prioritering av lønnsomhet fremfor vekst. Derfor kan selskapet holde igjen kapasitet for å sikre høyere billettinntekter, saHelgø.

2 days ago
4



English (US) ·