Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_0981a6bd5d89bd6c2142d242b433f1e4, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Russere jubler for Haikin – vil ikke kalle ham forræder - NorwayToday

Russere jubler for Haikin – vil ikke kalle ham forræder

6 hours ago 1


Tidligere Zenit St. Petersburg-spiller Aleksej Gasilin er en av de få som er negative:

– Jeg ville aldri ha gjort det samme, jeg er en patriot av vårt land. Men ser vi rent sportslig på det, kan han forstås; gutten ser det slik og kan få delta i et verdensmesterskap, sier Gasilin til Match TV.

Men selv i kommentarfeltene må en lete med lys og lykte for å finne dem som er negative til Haikins Norge-eventyr.

– Jeg ønsker ham lykke til, sier den kjente TV-kommentatoren Dmitrij Gubernijev, som er en støttespiller for Vladimir Putins regime.

– Nå vil enkelte begynne å hyle og kalle ham en forræder, men selv tar jeg denne beslutningen med ro. Jeg mener at i det 21. århundre velger folk selv hvor de vil bo og jobbe, fortsetter Gubernijev, som også er rådgiver for den russiske sportsministeren.

– Hvis den norske staten har stilt seg til disposisjon for Haikin, så har Nikita på sin side stilt sine ferdigheter til disposisjon for nordmennene. Det er ingen vits i å legge skjul på at Norge er et behagelig land å bo i. En rik stat. God tur! sier Gubernijev til Sport Ekspress.

Hylles av russisk legende

Flere tidligere toppspillere hyller Haikin:

– Han har det topp, han gjør alt riktig. Mannen lever og nyter både fotballen og livet. Jeg har kjent Nikita siden han var barn, og for meg er dette en kilde til stolthet, sier fotballegenden Aleksandr Mostovoi ifølge Metaratings.

– Gratulerer. Han har funnet lykken i Norge. Nå har han sjansen til å komme til VM, og den muligheten må han følge, sier en annen tidligere landslagsstjerne, Pavel Pogrebnjak, også til Metaratings.

Pavel Pogrebnyak

RUSSISK LEGENDE: Pavel Pogrebnjak.

Foto: Reuters

OL-mester på skøyter Svetlana Zjurova er i dag en fremtredende politiker. Også hun uttaler seg forsiktig denne gang:

– Mannen har bodd der lenge. Landslaget vårt spiller jo ikke, så han kommer ikke til å spille mot Russland. Dersom det russiske landslaget hadde fått lov til å delta, ville det ikke vært særlig bra, sier hun ifølge RIA Novosti.

Tidligere Lokomotiv-trener Jurij Sjomin er også positiv:

— Jeg ønsker Nikita lykke til, måtte han komme inn på det norske landslaget.

Nikita Haikin på San Siro de 24. februar. Sammen Kjetil Knutsen.

SAN SIRO: Kjetil Knutsen og Nikita Haikin smiler etter bortekampen mot Inter.

Foto: Terje Pedersen / NTB

– Valgt sin egen vei

Nikita Haikin ble fredag fotografert med norsk flagg i hendene i Bodø. Han hadde dagen før fått melding fra UDI. Den israelskfødte keeperen er gift med en norsk kvinne og har bodd i Bodø siden 2019.

Keeper på landslaget i Sovjet-tiden, Valerij Masalitin, er heller ikke kritisk:

– Det bør ikke rettes noen anklager mot ham. Mannen kom til landslaget vårt, deltok på samlinger, og man ble kjent med ham. Men han har valgt sin egen vei – det betyr at det er bedre slik for ham og hans familie. Slik er livet, sier han til RIA Novosti.

Tidligere har ikke alle vært like positive. Politikeren Vitalij Milonov, som tilhører Putins parti, uttalte for et snaut år siden:

– Det er umulig for kamerat Haikin å bli norsk... Han kommer aldri til å bli det, han vil bare være et forræderansikt, uttalte Milonov den gang.

– Ville vært rart om det ble en negativ sak

Professor Dag Vidar Hanstad ved Institutt for idrett og samfunnsvitenskap på Norges Idrettshøgskole er ikke så overrasket over de positive reaksjonene i Russland, selv om Norge på grunn av holdningen i Ukraina-krigen regnes som et «uvennlig land» i Moskva.

– Haikin har vært i Bodø/Glimt helt siden 2019, han har giftet seg med en norsk kvinne, lært seg norsk og har planlagt familiens fremtid her. Da ville det være rart om dette skulle bli en negativ sak i Russland at han nå velger norsk statsborgerskap.

Dag Vidar Hanstad

PROFESSOR: Dag Vidar Hanstad.

– Det er hyggelig for Haikin at han lander dette, uten at det blir for mye støy. Men dersom han skulle få sjansen i VM og gjøre det bra, er det også en mulighet for at han ender i en utenlandsk klubb.

Patrick Thoresen, som var stjerne i to russiske ishockeyklubber i tiden 2009 til 2015, har ingen kommentar til de russiske reaksjonene.

– Men for Norge er dette topp. En keeper på øverste nivå, fastslår hockeyprofilen.

Nikita Haikin fjernet fredag «@teamrussia» fra sin Instagram-konto, melder TV 2.

Han har landskamper for Russland på U-nivå, inkludert to kamper på U21-nivå. Han har også vært i A-troppen, men ikke spilt.

– Folk er glade på mine vegne. Det har vært en lang vei siden 2019, og jeg har historie med mange mennesker i klubben og i byen, sier Haikin selv til NRK.

På spørsmål om hvor mange statsborgerskap han har, svarer Glimt-målvakten:

– Jeg har flere, selvfølgelig. Jeg bestemte meg for å bli norsk for to år siden.

Publisert 11.04.2026, kl. 09.29 Oppdatert 11.04.2026, kl. 09.48

Read Entire Article