Russland begrenser WhatsApp og Telegram

1 hour ago 4


Russland vil innføre begrensninger på samtaler i WhatsApp og Telegram, melder statlige medier.

 Patrick Sison / AP / NTBRussland vil gjøre seg mer uavhengige av Meta-eide WhatsApp og utvikler sin egen kommunikasjonsapp. Foto: Patrick Sison / AP / NTB
Oppdatert onsdag 13. august kl. 16:40

Interfax viser til en uttalelse fra Russlands telekommunikasjonsdirektorat.

Den russiske presidenten Vladimir Putin signerte forrige uke en lov som godkjente utviklingen en statsstøttet kommunikasjonsapp som skal være integrert med statlige tjenester.

Grepet er et ledd i et russisk mål om å bli mer uavhengige av plattformer som WhatsApp og Telegram. Førstnevnte er eid av amerikanske Meta.

Den uavhengige avisa Moscow Times meldte mandag at flere brukere av WhatsApp og Telegram hadde problemer med både stemme- og videosamtaler søndag.

En anonym kilde sa ifølge avisa til Kommersant at dette kunne dreie seg om testing av selektiv blokkering av de to tjenestene.

Avisa skriver også at den nye nasjonale kommunikasjonstjenesten har fått navnet Max og skal minne om Kinas WeChat.

Publisert: 13.08.25 kl. 16:40Oppdatert: 13.08.25 kl. 16:40
Read Entire Article