Astrid Øyre Slind og Mathilde Myhrvold ble best av de norske lagene med en andreplass på lagsprinten i Davos, i en finale som også reiste spørsmål ved Kristine Stavås Skistads plass i en OL-lagsprint.

– Planen var å ta henne på slutten. Jeg ble så stiv at det var så vidt jeg klarte å stå på beina på slutten, sier Skistad til Viaplay etter finalen.
Duoen Skistad og Kristin Austgulen Fosnæs ble nummer tre etter at Myhrvold slo Skistad i spurten. Svenskene Maja Dahlqvist og Jonna Sundling vant lagsprinten.
– Hun viser ikke slitestyrke her, sier NRK-kommentator Jann Post om Skistad.
Prestasjonen får ekspertene til å så tvil om hva som egentlig trengs i en eventuell OL-lagsprint når det gjelder Skistad.
– Det er et spørsmål, OL-løypa er tøffere, hun viser ikke gammel spurtstyrke og er meget sliten. Er hun god nok for en sprintstafett? spør Post på NRKs radiosending fra Davos.
– Vi fikk ikke noe godt svar på det. Jeg skal ikke si hun ikke er god nok, men hun klarte ikke å banke inn noen dør for lagsprinten i OL på dette her, sier NRK-ekspert Torgeir Bjørn.
Bjørn understreker at det ikke er bankers at hun går lagsprinten i OL.
– Jeg er veldig avhengig av å være i toppform for å gå bra på en lagsprint, hvert fall i høyden. Så jeg er enig i den debatten der, sier Skistad til VG.
Skistad og Fosnæs utgjorde Norges førstelag i konkurransen og ble nummer fire i prologen tidligere fredag. Norges andrelag med Astrid Øyre Slind og Mathilde Myhrvold var da foran, og de kom også foran i finalen.
På spørsmål fra Viaplay om hvem de tror skal gå lagsprinten i OL for Norge, svarer Slind:
– Jeg tror begge de hovedsprinterne har vist at de kan, så spørs om ikke de blir et hovedlag. Men jeg er klar om jeg får spørsmålet, jeg.

6 hours ago
2










English (US)