– Jeg syns det var helt ... Det er nesten ubeskrivelig. Jeg syns det var kjempegøy, og det var et nydelig øyeblikk. Dette er nok en av de beste dagene jeg har hatt på jobb noen gang, sier ambulanselæring Georg.
Han og makkeren hans satt mandag ettermiddag på 113-sentralen i Drammen da telefonen plutselig ringte. Ei gravid kvinne hadde fått rier på vei fra Nesbyen til Drammen Sykehus.
Georg
- Ambulanselærling i snart to år
Den gravide kvinnen var Trifa Abdulkader, og hun ble kjørt av ektemannen sin Mohammed «Ari» Jallal. Men med tre centimeter åpning, ble det raskt sendt en ambulanse fra Noresund for å møte dem.
Riene kom hyppigere, og Noresund-ambulansen innså at de ikke ville rekke å komme frem til sykehuset. Det ble sannsynlig at Trifa ville føde i ambulansen økte.
Klokka 13:05 ble det klart: Ambulanselærlingen Georg og hans makker måtte kjøre innom Drammen sykehus for å hente en jordmor.
De måtte møte Noresund-ambulansen.
Lærlingen i ambulansen stiller kun med fornavn, da ambulansepersonell sjeldent stiller med etternavn grunnet sikkerhetshensyn.
Hvert minutt telte
Ambulanselærlingen Georg hadde vært med på fødsel på et sykehus én gang tidligere. Men aldri i hans to år som lærling hadde han vært med på en fødsel i ambulanse.
– Vi har jo trent en del på det, og man er jo forberedt på at det vil kunne skje. Men det var ikke det jeg trodde skulle skje når jeg gikk på jobb den dagen, forteller Georg.
I bilen satt to ambulansearbeidere og en jordmor, klare for å møte Noresund-ambulansen.
Foto: PrivatDe to ambulansene kjørte mot hverandre i all hastighet.
Da Drammen-ambulansen først fikk kontakt, var det syv minutter mellom riene.
Så ble det fire minutter.
Tre minutter.
Og til slutt to minutter mellom riene.
– Da var vi alle veldig forberedt på at det skulle bli fødsel når vi kom fram, forteller Georg.
På grunn av trafikk langs riksvei 7, valgte ambulansene å kjøre gamleveien. Men klokka tikket. Noresund-ambulansen parkerte ved en Circle K i Sysle.
Klokka 13:44 svingte Drammen-ambulansen inn på bensinstasjonen.
– Da hopper jordmoren ut fra bilen og inn i den andre ambulansen. Så sier hun: Nå har vi pågående fødsel, minnes Georg.
Trifa Abdulkader med nyfødte Sara på sykehuset etter en spenningsfylt fødsel.
Foto: PrivatTrifa hadde født to ganger tidligere. Da hadde fødslene tatt lang tid. Nå fortalte jordmoren at Trifa kom til å føde i ambulansen.
– Men jeg trodde ikke på henne. Ikke i det hele tatt, forteller Trifa.
– Så fødte jeg. Bare 2–3 minutter etter at jordmoren kom, sier Trifa.
Sara ble født 21. juli klokka 13:47.
Foto: PrivatSara ble født i ambulansen
En og en halv time etter første rie, kom Sara til verden i en ambulanse på Circle K i Sysle.
– Ambulansepersonellet og jordmoren var helt fantastiske. De tok så godt vare på meg. Fra første øyeblikk jeg traff jordmoren var hun så varm, og da følte jeg meg trygg, forteller Trifa.
Sara, Ari og Josef var samlet etter dramaet.
Foto: PrivatOgså ektemannen hennes Ari og sønnen, nå storebror, Josef, var til stede.
– Josef var en kjempestolt storebror fra første øyeblikk, forteller Trifa.
Det var Trine Bache-Gabrielsen som var jordmoren ved ambulansefødselen. Hun har ikke helt telling på hvor mange ambulansefødsler hun har vært med på, men det er cirka 5-6, mener hun å huske.
– Vi får jo sånne telefoner av og til, med kvinner som går i fødsel, som ikke rekker frem selv. Hvis vi har mulighet, så rykker vi ut.
Det var en hoppende glad og stolt storebror som ønsket Sara velkommen.
Foto: PrivatSom en gave fra ambulansen, fikk Sara en knallgul strikkelue.
– Den skal Sara få igjen seinere når hun blir litt større. Da skal vi kjøre til bensinstasjonen og gi henne den gule lua, ler Trifa.
Josef er blitt storebror!
Foto: PrivatPublisert 23.07.2025, kl. 12.32