NRK har laget en quiz om hva noen av Norges største selskaper har betalt i selskapsskatt.
SVs Marthe Hammer tar utfordringen.
Hun blir overrasket.
Først gjetter hun på hva oljeleverandørselskapet Aker Solutions har betalt:
– Jeg får jo veldig lyst til å gjette 2 milliarder kroner, altså cirka 22 prosent av overskuddet, sier Hammer, som er finanspolitisk talsperson for SV.
Hun gjetter og får opp fasiten: Aker Solutions betalte ikke selskapsskatt til Norge i det hele tatt mellom 2017 og 2024.
– Det er jo nesten ikke til å tro. Det viser at selskapsskatten ikke fungerer i det hele tatt, mener hun.
I utgangspunktet skal bedriftene betale 22 prosent skatt av overskuddene sine, men det finnes mange unntak.
Her kan du gjette og lese hvor mye noen av Norges største selskap betalte i skatt mellom 2017 og 2024:
– Dette er et skattehull
Noen av selskapene som har hatt store overskudd, men betalt lite i selskapsskatt, er Aker Solutions, Storebrand og Coop Norge.
Alle trekker frem at fremførbare underskudd har bidratt til å gjøre skatteregningen lavere enn 22 prosent av overskuddet. Fremførbare underskudd er en skattefordel der gamle underskudd kan trekkes fra skatten når selskapet går med overskudd.
NRK har tidligere vist at det skattbare overskuddet til norske bedrifter gjennomgående er langt lavere enn overskuddet i regnskapene.
Hvordan er dette mulig?
– I utgangspunktet er det fornuftig at et selskap kan trekke fra tidligere tap på skatteregningen. Men fremførbare underskudd kan også fungere som et skattehull, som gjør at vi mister mange penger til fellesskapet, sier Hammer (SV).
Skattereglene tillater ikke å kjøpe et selskap med fremførbare underskudd hvis hovedmotivasjonen er å kutte skatteregningen.
Men NRK har tidligere i høst skrevet om hvordan over tusen selskap har byttet eier – selv om selskapene ikke hadde inntekter, egen kapital og drasset på gamle underskudd.
Handlene er fulgt av systematisk lavere skatteregning for selskapet som tok over.
– I dag kan man kjøpe et tungt konkursselskap for å slippe unna en skatteregning. Dette er et skattehull som kommer til å fortsette å bli brukt hvis vi ikke gjør noe for å tette det, sier hun.
NRK har også vært i kontakt med Høyre og Fremskrittspartiet, som ikke har svart på NRKs henvendelse.
– Følger lover og regler
Det er flere årsaker til at det regnskapsmessige og det skattemessige overskuddet ikke er det samme.
Store selskap med virksomheter i utlandet, har ofte inntekter som skattlegges i utlandet. Da skal ikke de samme inntektene skattlegges i Norge.
– Norske selskaper følger norske lover og regler, og de betaler den skatten de skal, sier sjeføkonom Øystein Dørum i NHO.
Sjeføkonom Øystein Dørum i NHO.
Foto: Moment Studio / Moment StudioBransjeorganisasjonen organiserer flere av Norges største bedrifter.
– SV mener selskapsskatten ikke fungerer når store selskaper NRK har sett på betaler lite eller ingenting i selskapsskatt i perioden. Hva tenker dere om det?
– Vi har en selskapsskatt i Norge som er på linje med landene vi konkurrerer mest med, så nivået på selskapsskatten synes nokså riktig. Nå har regjeringen invitert til en diskusjon om et mulig skatteforlik, og vi er opptatt av at skattenivået bør videre ned, svarer han.
Skal revidere skattesystemet
Finansminister Jens Stoltenberg har invitert alle partiene på Stortinget til møte om en skattekommisjon.
Målet er å lage et nytt og helhetlig skatteopplegg, som skal være på plass i 2027.
Statssekretær Ellen Reitan (Ap) i Finansdepartementet skriver i en e-post til NRK at bedriftenes overskudd kan variere fra år til år. Derfor er viktig å se på de skattemessige resultatene over tid.
– Departementet har et kontinuerlig arbeid med å vurdere eventuelle uheldige sider ved skattereglene og mulige tiltak, skriver hun.
Publisert 15.12.2025, kl. 19.19 Oppdatert 15.12.2025, kl. 19.22











English (US)