Skriftlig spørsmål fra Jon Engen-Helgheim (FrP) til justis- og beredskapsministeren. Besvart: 18.05.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

3 days ago 6


Dokument nr. 15:2683 (2025-2026)

Innlevert: 08.05.2026
Sendt: 11.05.2026
Besvart: 18.05.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

Jon Engen-Helgheim (FrP)

Spørsmål

Jon Engen-Helgheim (FrP): Hvilke tiltak vil justis- og beredskapsministeren iverksette for å opprettholde nødvendig trykk på bort- og utvisninger av utlendinger i Sør-Vest politidistrikt, spesielt på Haugalandet, og hvordan vil statsråden sikre at den spissede operative utlendingskontrollen og arbeidslivskriminalitet i regionen ikke bygges ned som følge av uhensiktsmessige interne omorganiseringer?

Begrunnelse

Gjennom politireformen var målet et mer nærværende og kompetent politi. Utviklingen i Sør-Vest politidistrikt, med særlig vekt på Haugalandet (tidligere Haugaland og Sunnhordland politidistrikt), vitner dessverre om det motsatte når det gjelder utlendingsfeltet og bekjempelse av arbeidslivskriminalitet.

Informasjon fra fagmiljøene tyder på en drastisk nedbygging av operativ utlendingskontroll i Haugesund. Tidligere bestod dette miljøet av flere dedikerte ansatte som årlig gjennomførte bort- og utvisninger av utlendinger uten lovlig opphold eller som begikk kriminalitet. Det rapporteres nå om at avdelingen er i ferd med å bli totalt avviklet, og at antall bortviste personer i årets første måneder av 2026 er tilnærmet null. Dette skjer samtidig som Haugalandet har omlag 36 000 årlige skipsanløp, noe som i praksis betyr at den fysiske sjøgrensekontrollen er sterkt mangelfull.

Samtidig rapporteres det om at andre viktige spesialavdelinger i Haugesund, som økonomiavsnitt og den oppsøkende virksomheten knyttet til A-krim i samarbeid med Skatteetaten, Vegvesenet og Arbeidstilsynet, er lagt ned eller sentralisert til Stavanger.

Det er svært bekymringsfullt at operativ politiutdannet spesialkompetanse i disse sakene fjernes fra regionen – enten ved omplasseringer til sivile stillinger eller ved nedleggelse av avsnitt – i en tid der politiet generelt sliter med å rekruttere og beholde kvalifisert personell. Resultatet er en svekket beredskap. Denne utviklingen gjenspeiles også i politidistriktets dalende oppklaringsprosent.

Astri Aas-Hansen (A)

Svar

Astri Aas-Hansen: Innsatsen for å forebygge og bekjempe arbeidslivskriminalitet utføres gjennom et formalisert tverretatlig samarbeid mellom Arbeidstilsynet, Arbeids- og velferdsetaten, Politiet og Skatteetaten både på nasjonalt, regionalt og lokalt nivå. Gjennom 2025 har a-krimsamarbeidet hatt økt oppmerksomhet på å bygge og dele kunnskap om aktører som mistenkes for å utnytte sårbare arbeidstakere, begå trygdebedragerier eller unndra skatter og avgifter for å oppnå økonomisk vinning. Kunnskapen legges til grunn for å prioritere innsats, virkemidler og sanksjoner. Det lokale a-krimsamarbeidet bidrar også med å bygge kunnskap som grunnlag for å prioritere innsats. Det fremkommer i «Felles årsrapport 2025 for etatenes innsats mot arbeidslivskriminalitet» at de lokale a-krimsamarbeidene fungerer godt ut fra forutsetningene og rammene de har.
Når det gjelder bort- og utvisninger rapporterer politiet at det arbeides målrettet mot enkeltgrupper, blant annet kriminelle nettverk og mobile vinningskriminelle. I 2025 ble det ifølge Politiets årsrapport gjennomført 1 503 returer i kategorien bort- og utvisninger. Dette er en økning på over 7 prosent sammenlignet med 2024.
Siden regjeringen tiltrådte, er politiets driftsbudsjett økt med hele 31 prosent (om lag 6,5 milliarder kroner). Dette har kommet alle politidistrikter til gode. Sør-Vest politidistrikt har fått økt sine budsjetter med nesten 400 millioner kroner, en økning på over 33 prosent.
Regjeringen er opptatt av å få mest mulig trygghet og kriminalitetsbekjempelse igjen for fellesskapets penger. Derfor er vi tydelige på at det er resultater som teller. Politimestrene kjenner sine distrikt best, og har ansvar for å organisere driften og prioritere ressursene ut fra lokale utfordringer og behov. Jeg har tillit til at politimestrene gjør prioriteringer som sikrer at politiet løser samfunnsoppdraget på en god måte.

Read Entire Article