Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_0c71891873a5dce318645c812ac6847e, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Skriftlig spørsmål fra Mirell Høyer-Berntsen (SV) til justis- og beredskapsministeren. Besvart: 25.03.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen - NorwayToday

Skriftlig spørsmål fra Mirell Høyer-Berntsen (SV) til justis- og beredskapsministeren. Besvart: 25.03.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

20 hours ago 1


Dokument nr. 15:2065 (2025-2026)

Innlevert: 19.03.2026
Sendt: 20.03.2026
Besvart: 25.03.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

Mirell Høyer-Berntsen (SV)

Spørsmål

Mirell Høyer-Berntsen (SV): Hva gjør norske myndigheter for å ytterligere ivareta sikkerheten til norsk-iranere i Norge, og hvilke tiltak er iverksatt for å sørge for at den iranske ambassaden ikke misbrukes til overvåking av norsk-iranere i Norge?

Begrunnelse

Det er i flere tilfeller dokumentert at iranske myndigheter driver overvåkning av norsk-iranere i Norge, mennesker tilknyttet iransk etterretning har blant annet ved flere anledninger fotografert demonstranter på anti-regime demonstrasjoner.

Samtidig opplever flere norsk-iranere seg utrygge når de deltar på slike demonstrasjoner, nylig ble en kvinne med iransk bakgrunn truet på gaten etter å ha deltatt på en anti-regime demonstrasjon i Oslo.

PST har tidligere advart iranere i Norge om at iransk etterretning hacker seg inn på mobiltelefoner og datamaskiner. I en rapport fra den norskbaserte organisasjonen Iran Human Rights stadfestes det at en av metodene for å f.eks. stilne protester i Iran er å true familier til ofrene for den brutale maktbruken. Det har resultert i at også familiemedlemmer i Norge blir truet til taushet hvis de for eksempel har postet bilder av familiemedlemmer som er skadet i ulike demonstrasjoner i Iran.

Norske myndigheter har et ansvar for å sørge for sikkerheten til den iranske befolkningen i Norge. Overvåkingsarbeidet som den iranske ambassaden bedriver samt truende aktører på demonstrasjoner bidrar til å begrense ytringsfrihet til norsk-iranere.

Astri Aas-Hansen (A)

Svar

Astri Aas-Hansen: Det er alvorlig når personer i Norge opplever press og trusler fra myndigheter i andre land. Dette omtales gjerne som transnasjonal undertrykkelse, hvor målet med undertrykkelsen er å nøytralisere politisk opposisjon og kritikk. Aktiviteten kan være ulovlig. Det kan imidlertid også være aktivitet som er uønsket, men ikke kriminalisert. Det må derfor jobbes bredt for å motvirke slik aktivitet rettet mot innbyggere i Norge.

Det er politiet som har ansvar for å forebygge og etterforske lovbrudd som diasporamiljøer er utsatt for. Politiet følger også opp arrangement og utsatte borgere, og sørger for å opprettholde ro og orden, samtidig som retten til å ytre seg blir ivaretatt. PST har bl.a. ansvar for å forebygge og etterforske fremmed etterretningsvirksomhet mot utlendinger i Norge. For å øke bevisstheten og sikkerheten står kommunikasjon om trusselbildet sentralt i tjenestens arbeid. Det vises her til Nasjonal trusselvurdering 2026 hvor det blant annet redegjøres om forventet aktivitet fra iranske sikkerhets- og etterretningstjenester når det gjelder gjennomføring av etterretnings- og påvirkningsoperasjoner i Norge i 2026.

Videre nevnes at Utlendingsdirektoratet har fokus på transnasjonal undertrykking i sitt arbeid. Tiltak er også satt i verk utenfor justissektoren, bl.a. oppfølging av statsforvalterne når det gjelder deres ansvar som tilskudds- og tilsynsmyndighet etter trossamfunnsloven. Utenriksdepartementet følger for øvrig opp gjennom diplomatiske kanaler ved mistanke om brudd på Wienkonvensjonen om diplomatisk samkvem.

Jeg viser for øvrig også til mitt svar på skriftlig spørsmål nr. 1157 fra representanten Abid Raja.

Read Entire Article