Slik fikk Agnete og Morten drømmebryllup i Italia for under 100.000 kroner

10 hours ago 3


Agnete Bentsen og Morten Krogh ville ha drømmebryllup i Italia, men festen måtte ikke bli dyrere enn 100.000 kroner.

Jeg så jo hva andre brudepar hadde i budsjett, og da mistet jeg først engasjementet, men så bestemte jeg meg for å bli oppfinnsom, sier hun.

I denne saken forteller hun hvordan hun fikk sin italienske drøm med noen enkle grep.

  • Luksusbryllup trender fordi kjendisene viser vei, det kan du lese om i denne saken:

Et brudepar

Brudeparet Agnete Bentsen og Morten Krogh elsker Italia og ville gifte seg der. De leide en villa og inviterte 20 av sine nærmeste venner og familie.

Foto: PRIVAT / NRK

Tenk praktisk

– Vi ville ha et personlig og intimt bryllup i landet vi elsker, sier Bentsen og smiler.

Agnete og Morten var enige om at det var viktig at gjestene kunne komme seg enkelt til bryllupet.

– Vi fant ut at det gikk direkte fly fra Torp til Bergamo, så da peilet vi oss inn dit, sier Bentsen.

Det viktigste for dem var at så mange gjester som mulig kunne komme og feire.

– Gjestene betalte flyreisen og overnattingen selv, men vi var lure da vi valgte overnattingssted, sier hun.

Lei et sted

Sørlendingen forteller at hun først sendte noen forespørsler om å leie festrom på noen hoteller, men hun synes det var dyrt.

– Vi ville gjerne under 75.000 kroner, så jeg måtte tenke annerledes. Da fant vi en fantastisk villa i Bergamo på Airbnb som hadde sjel og god plass.

Villaen var familiedrevet og hadde ni soverom og eget kjøkken. Det var også en stor festsal, kokk og servitører tilgjengelig.

I Italia er det jo billigere mat og vin, og når vi ikke hadde så mange gjester, så kunne vi gjøre litt mer ut av det.

Et brudepar

Brudeparet leide en villa og musikere til vielsen. Gjestene måtte betale overnattingen selv, men mange av dem fikk bo i villaen til en rimelig penge.

Foto: PRIVAT / NRK

Dekorasjoner

Blomster og underholdning er ofte dyrere enn mange brudepar har forutsett.

Bentsen fant sin egen løsning.

Jeg syns det er trist å bruke en formue på blomster og blomsterdekoratører, som må kastes etter én dag. Så jeg lagde alle blomsterdekorasjonene selv med kunstige blomster.

Så var det bare å pakke alt ned i en koffert på avreisedag.

Nå leier hun ut blomsterdekorasjonene, brudepikekjolene og brudekjolen sin på en Facebook-gruppe.

– Det er jo fint dersom noen andre kan ha glede av det slik jeg hadde, sier hun.

Finansrådgiverens tips

Brudeparet har fått med seg trenden om å bruke mye penger på bryllupet.

– Men for oss var det ikke om å gjøre å ha det dyreste, flotteste bryllupet. Vi ville bare ha det koselig, og at folk skulle kose seg, avslutter bruden.

Finansrådgiver hos DNB i Kristiansand, Ruth Berg-Knutsen gir ofte råd til brudepar som skal finansiere bryllupet sitt.

Unngå kreditt

Hun advarer mot å finansiere bryllupet med kreditt.

Ha en egen dedikert konto som heter «bryllup». Da er det mye lettere å ha oversikt over hva dere har til rådighet.

Spar litt

Det er mye som skal på plass til den store dagen, og det er fort gjort å glemme ting som koster penger.

Finn ut hvor mye dere kan spare hver måned frem til bryllupet for å få det akkurat slik dere ønsker.

Få tilbud

Ring rundt og sjekk priser for seremonien i forkant. Det kan variere vesentlig.

Lei et eget lokale og kjøp inn catering og drikke selv.

Få hjelp av bekjente eller en forening til servering og tilberedning.

Dropp dyr DJ eller band og lag en spilleliste med favorittmusikken deres, eller be gjestene om å bidra med sine musikkfavoritter.

Tenk brukt

Det er gode muligheter for å finne både brudekjole, slør, sko og dress brukt.

Mye har ofte kun blitt brukt én gang. Har du god tid lønner det seg å planlegge kjøpene og vente på salg.

Sjekk også ut bruktmarkedet for dekorasjon og stæsj til fotovegg.

Inviter til en vennekveld hvor dere lager invitasjoner, vielsesprogram, meny, bordpynt og bordkort. Be venner og familie om hjelp til å bake kaker.

Publisert 26.10.2025, kl. 13.51

Read Entire Article